Privacy preserving homomorphicencryption in cloud storage
Gizlilik koruma homomorfikbulut depolamada şifreleme
- Tez No: 765552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bulut bilgi işlem ve homomorfik şifreleme kavramları iki farklı kavramla ayrıldı. yetkililer. Daha önceki araştırmaların ışığında, daha kapsamlı bir örnek vermeye çalıştık. iki kavram arasındaki bağlantı. Çalışmamız, diğer araştırmacıların bu alanda faydalı olabilir. Belirlendiği gibi, veri gizliliği ve güvenliğine ilişkin sorunlar, bulut bilişimin yayılmasının önünde önemli bir engel. Kullanıcı önce verilerini şifrelemeli bilgilerinin gizli kalması için buluta yüklemek. Eğer manipüle etmesi gerekiyorsa şifrelenmiş veriyi önce bilgisayarına indirmeli, şifresini çözmeli, gerekli işlemleri yapmalıdır, tekrar şifreleyin ve ardından bulut deposuna yükleyin. Böyle bir senaryoda, müşteri hesaplamalar yapması için anahtarını bulut hizmeti sağlayıcısına iletmekten başka seçenek yok onun adına, bu güvenli bir çözüm değil. Homomorfik şifreleme harika bir konu kriptografi alanında vaat ediyor. Hesaplamaların yapılmasına izin veren HE şemalarının kullanımı gizli anahtar değiştirilmeden şifrelenmiş veriler üzerinde gerçekleştirilen, önemli ölçüde bulut bilişimin güvenliğini artırın. Bu proje, bakımın mümkün olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. bulut depolamada simetrik şifreleme. Bu araştırmanın amacı, Bulut'un verilerini açıklamaktır. güvenlik kusurları ve bunları azaltmak için şifrelemenin nasıl kullanılabileceği. Ayrıca incelendi Homomorfik Şifreleme (HE) ve çeşitli uygulamaları. Bunu başarmak için, aşağıdaki hedefler tartışılacaktır: Bulut bilişim güvenlik sorunlarının bir özetini sağlayın ve bulut bilişimin tanımı. Bir tehdit olarak klasik şifrelemenin etkinliğini tanımlayın vii caydırıcılık ve uygulanmasının doğasında var olan zorluklar. ilkelerini göstermek Homomorfik Şifreleme (HE) ve ardından tekniğin bazı pratik kullanımlarını açıklayın.
Özet (Çeviri)
The notions of cloud computing and homomorphic encryption were separated by two distinct authorities. In light of earlier research, we sought to give a more comprehensive illustration of the link between the two notions. Our study was conducted with the expectation that other researchers in this field may find it useful. As established, issues over data privacy and security provide a substantial barrier to the spread of cloud computing. The user must encrypt their data before uploading it to the cloud so that their information remains private. If he needs to manipulate the encrypted data, he must first download it to his computer, decrypt it, do the required operations, encrypt it again, and then upload it to the cloud storage. In such a scenario, the client would have no option except to pass over his key to the cloud service provider in order for it to do calculations on his behalf, which is not a safe solution. Homomorphic encryption is a topic that has great promise in the field of cryptography. The use of HE schemes, which allow computations to be performed on encrypted data without exchanging the secret key, has the potential to significantly increase the security of cloud computing. This project aims to determine if it is feasible to maintain symmetric encryption in cloud storage. The purpose of this research is to explain the Cloud's data security flaws and how encryption may be used to mitigate them. Also reviewed were Homomorphic Encryption (HE) and its various implementations. To accomplish this, the following goals will be discussed: Provide a summary of the cloud computing security problems and a definition of cloud computing. Describe the efficacy of classical encryption as a threat vii deterrent and the difficulties inherent in its implementation. Demonstrate the principles of Homomorphic Encryption (HE), and then describe some practical uses of the technique.