Monogenic number fields
Monojenik sayı cisimleri
- Tez No: 765563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BEYARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
n dereceli bir cebirsel sayı cismi K'nın, O_K tam sayılar halkasının bir kuvvet integral bazı kabul edip etmediğini belirlemek cebirsel sayı teorisindeki klasik problemlerden biridir. Diğer bir deyişle, {1, α, . . . , α^{n−1}}, K için Q-bazı olacak ̧şekilde α ∈ O_K olup olmadığını belirlemek istiyoruz. 1960'lara kadar uzanan bu soru Alman matematikçi Helmut Hasse tarafından tanıtıldı. Bu tezde, kübik sayı cisimlerinin monojenikliğini ve bunların monojenik sekstik sayı cisimlerine yükselişini inceleyeceğiz. Cebirsel sayı teorisi ve bağlantılı konular hakkında bazı arka plan materyallerini hatırladıktan sonra, saf kübik cisimler ve döngüsel kübik cisimler gibi belirli kübik cisimlere odaklanacağız. Daha sonra, tüm monojenik döngüsel kübik cisimlerin monojenik sekstik cisimlere yükselişini inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Determining whether the ring of integers O_K of an algebraic number field K of degree n admits a power integral basis is one of the classic problems in algebraic number theory. In other words, we want to determine whether there exists α ∈ O_K such that {1, α, . . . , α^{n−1}} is a Q-basis for K. This question dates back to the 1960s and was introduced by a German mathematician, Helmut Hasse. In this thesis, we will study the monogenicity of cubic number fields and their lift to monogenic sextic number fields. After recalling some background material on algebraic number theory and related topics, we will focus on specific cubic fields such as pure cubic fields and cyclic cubic fields. Next, we will study the lifting of all monogenic cyclic cubic fields to monogenic sextic fields.