Kadının erkek hegemonyasıyla mücadelesinde sosyal yardımların rolü: Erzurum ili örneği
The role of social assistance in the struggle of women with male hegemonia: The case of Erzurum
  1. Tez No: 765587
  2. Yazar: KÜBRA BURUCU DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREM SARIKOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kadın, tarih boyunca toplumsal ayrımcılığa maruz kalmıştır. Bundan dolayı da tarihsel süreçte ilk günden bugüne hep var olma mücadelesi vermiştir. Kadının tarihsel süreçteki ki ötekileştirilme hikâyesi kültürel ve ekonomik boyutlar ışığında modernleşme sürecini de kapsayarak tarihsel aşamalardan geçmiştir. Kadın uzunca zaman geleneksel rollerinin dışına çıkamamıştır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de ataerkil yapıdır. Kadının geleneksel yapıdaki ataerkil söylemle mücadelesi, benlik bakımından farkındalığını sağlamıştır. Bu araştırmada kadınların erkek hegemonyasıyla mücadelesinde sosyal yardımların önemi ele alınmıştır. Bu kapsamda kadınlara ilişkin yoksulluk boyutları ve sosyal yardım programları incelenmiştir. Bu incelemeler kadınların erkek hegemonyasıyla mücadelesinde kadına yönelik yapılan sosyal yardım ve politikalarının etkilerinin incelenmesi açısından ışık tutmuştur. Araştırma da kadına yönelik yapılan yardımlar Erzurum ili genelinde devlet, vakıf ve derneklerin sosyal yardımlaşma birimleriyle görüşmeler yapılarak elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleriyle sunulmuştur. Araştırma kapsamında 16 kurum ile görüşme sağlanmıştır. Elde edilen araştırma bulguları doğrultusunda kadının mücadele politikalarının göstergeleri, hedef kitlelere yönelik etkileri, sosyal yardımların yeterliliği ve etkinliği değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler ışığında Erzurum ilinde yaşayan eşinden boşanmış ya da boşanma aşamasında olan, eşi vefat etmiş ve eşi cezaevinde olan kadınlara yönelik mücadele politikaları kapsamlı olarak ele alınmış ve konuya ilişkin sonuç ve öneriler somut olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Women have been exposed to social discrimination throughout history. For this reason, it has always struggled to exist in the historical process from the first day to the present. The story of the marginalization of women in the historical process has passed through historical stages, including the modernization process in the light of cultural and economic dimensions. For a long time, women could not step out of their traditional roles. One of the most important reasons for this is the patriarchal structure. The woman's struggle with the traditional patriarchal discourse has provided her self-awareness. In this study, the importance of social assistance in the struggle of women against male hegemony is discussed. In this context, the dimensions of poverty and social assistance programs for women were examined. These studies shed light on the effects of social assistance and policies towards women in their struggle against male hegemony. In the research, the aid given to women is the social assistance of the state, foundations and associations throughout the province of Erzurum. The data obtained by interviews with the departments of the study were presented with descriptive statistics. Within the scope of the research, interviews were made with 16 institutions. In line with the research findings, the indicators of women's struggle policies, their effects on target groups, the adequacy and effectiveness of social assistance were evaluated. In the light of these evaluations, the struggle policies against women living in Erzurum, who are divorced or in the process of divorce, whose spouse has passed away and whose spouse is in prison, have been comprehensively discussed and the results and recommendations on the subject have been presented concretely.