Üniversite öğrencilerinin kendini açma (self-disclosure) davranışları
- Tez No: 7657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA G. ERSEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Hacettepe üniversitesi öğrencilerinin Kendini Açma davranışlarını etkileyen bazı değişkenler incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni Kendini Açmadır. Bağımsız değişkenler ise, cinsiyet, bölüm, sınıf, açılman bireyler, açılman konular ve uyumdur. Araştırmanın örneklemini 1987-1988 öğretim yılında Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilimdalı lisans programında okumakta olan öğrencilerinin tümü ve istatistik Bölümü 1, 2, 3 ve 4. sınıflardan tesadüfi olarak her sınıf tan seçilen birer şubedeki öğrenciler oluşturmuştur, örnekleme alınan öğrenci miktarı PDR Anabilimdalı'ndan 121, İstatistik Bölümünden 123 öğrenci olmak üzere toplam 244 'dür. Kendini Açma düzeyini ölçmek için bu araştırma çerçevesinde araştırmacı tarafından geliştirilen“Kendini Açma Envanteri”kullanılmıştır, öğrencilerin bazı özelliklerini saptamak amacıyla“Bilgi formu”düzenlenmiştir, öğrencilerin uyum düzeyleri ise“Hacettepe Kişilik Envanteri”ile ölçülmüştür. Kendini Açma Envanteri'nden elde edilen toplam ve alt puan ortalamalarının önem kontrolleri değişken sayısına göre F veya t testleri ile yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular maddeler halinde aşağıda özetlenmiştir. 1. Kız öğrenciler kendilerini erkeklerden daha fazla açmaktadırlar (p< 0.01). Kız öğrenciler anneye, aynı cins yakın arkadaşa ve danışmana erkeklerden daha fazla açılmaktadır p< 0.01). Babaya, öğretmene ve Karşıt cinsyakın arkadaşa açılma düzeyi bakımından cinsiyetler arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Kız öğrenciler, Düşünce ve Görüşler, Okul, Aile ile Zevk ve ilgiler konularında erkeklerden daha fazla açılmışlardır (p< 0.01). Cinsellik ve Kişilik konularında açılma düzeyi bakımından kız ve erkek öğrenciler arasında önemli düzeyde bir fark çıkmamıştır. 2.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, some variables which effect Self-disclo sure (SD) behaviours of students at Hacettepe University, have been examined. The dependent variable of this study is self -disclosure. The independent variables are sex, matter field, class, disclosed target person, the subject of disclosing and adjustment. The sample of this study is all the students who attended to Counseling and Guidance Department (CGD) and the students in each branch selected from first, second, third and fourth class of Department of statistics (DS) at random in 1987-1988 academic year. The number of the students taken as sample is 244,121 of which from CGD and 123 from DS To measure the level of Self-disclosure,“Self- disclosure Questionnaire”(SDQ) developed for this study by the resarcher was used. An“information form”was prepared to determine some qualifications of the students. Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE) was used to measure the level of adjustment. Total and sub-score means of KAE were tested by F or t test according to number of variables. The findings were summarized as follows; 1. Females have disclosed themselves much than males (p< 0.01).