Ana-baba tutumlarının ve bazı sosyo-ekonomik faktörlerin lise son sınıf öğrencilerinin atılganlık düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 7655
  2. Yazar: KERİMAN BECET(TOPALOĞLU)
  3. Danışmanlar: DR. GÜLDEN BİLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
II ÖZET Bu araştırmada,“demokratik”ve“otoriter”olarak algılanan ana-baba tutumları ile cinsiyet, yaş, okul türü ve bazı sosyo-ekonomik faktörlerin öğrencilerin atılganlık düzeyine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 1987-1988 ders yılında Tavşanlı İlçesi lise ve meslek liselerinden rastgele seçilen 412 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada, öğrencilerin atılganlık düzeyleri“Rathus Atılganlık Envanteri”ile ana-babalarm“demokratik”veya“otoriter”tutumları“Ana- Baba Tutum Ölçeği”ile öğrenciler ve aileleri ile ilgili bazı bilgileri ise“Bilgi Formu”ile saptanmıştır. Ana-baba tutumlarına, yaş, cinsiyet, okul türü, doğum yeri, ana-baba öğrenim düzeylerine göre ve ana-baba mesleklerine göre oluşturulan öğrenci gruplarının atılgan lık puanlarının ortalamaları karşılaştırılmış, ortalamalar 8rası farkların önem denetimleri“t”testi ile yapılmıştır. Araştırma bulguları şöyle sıralanabilir: 1- Ana-babalarını“demokratik”olarak algılayan öğrencilerin atılganlık düzeyleri, ana-babalarını“otoriter”olarak algılayan veya anne ya da babasından birini“demokratik”diğerini“otoriter”olarak algılayan öğrencilerin atılganlık düzeylerinden yüksektir. Ana-babalarını“otoriter”olarak algılayan öğrencilerin atılganlık düzeyleri ile, annelerini“demokratik”babalarını“otoriter”olarak algılayan öğrencilerin atılganlık düzeyleri arasın- iIll da önemli fark bulunmamıştır. Ancak annelerini“otoriter”babalarını“demokratik”olarak algılayan öğrencilerin atılganlık düzeyleri, ana -babaları m“otoriter”olarak algılayan öğrencilerin atılganlık düzeylerinden daha yüksek bulunmuştur. Ana -babaları farklı iki tutumda olan öğrenci grupları arasında da atılganlık düzeyi açısından önemli bir farklılık bulunmamıştır, 2- Ana-babalarını“otoriter”olarak algılayan kız öğrencilerin atılganlık düzeyleri, ana-babalarını“otoriter”olarak algılayan erkek öğrencilerin atılganlık düzey lerinden daha düşük bulunmuş ancak ana-babaları“demokratik”tutumlu olan kız-erkek öğrenciler arasında atılganlık düzeyleri açısından farklılık bulanmamıştır. 3- -Ana-babaların öğrenim düzeyleri arttıkça öğren cilerin atılganlık düzeyleri yükselmektedir. 4- Öğrencilerin atılganlık düzeyleri cinsiyet, ana- baba meslekleri, ailelerinin gelir düzeyleri, doğum yerleri, yaşları açısından bir farklılık göstermemiştir. 5- Normal lise öğrencilerinin atılganlık düzeyleri, meslek lisesi öğrencilerinin atılganlık düzeylerinden yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study explores the effects of children's perception of“democratic”and“authoritarian”parental attitudes, sex, age, kind of school they're attending and some socioeconomic factors on their assertiveness. Subjects were 412 eleventh grade students in the academic year of 1987-1988 selected randomly from high schools and professional high schools in Tavşanla. The data for“democratic”and“authoritarian”parental atti tudes and other relevant information about the familial qualities of childrens were obtained by“Parental Atti tudes Scale”and“Personal Informations Form”. The data for the assertiveness levels of children were obtained by“R8thus Assertiveness Inventory”. Students were divided into groups on the basis of their scores on“Parental Attitudes Scale”and on“Rethus Assertiveness Inventory”as well as their age, sex, birth place, parental level of education and parental occupation and the schools they were attending then the means of asser tiveness scores of these groups were compared and the“t”test was used to determine the level of significance of mean differences. Results obtained from this study can be summarized as follows: 1- The assertiveness levels of the students whose parents were“democratic”were higher than the assertive ness levels of the students whose parents were“author! t-V arisn and the assertive ne ss levels of the students whose one of their parents were either ”democratic“ or ”author itarian“, lo significant difference was found between the sssertiveness.levels of the students whose both parents were ”authoritarian“ a nd whose mothers were ”democratic“ and fathers were ”authoritarian“ but the assertiveness levels of the students whose mothers were ”authoritarian“ and f 8 there were ”democratic“ were found to be higher than the assertiveness levels of the students whose parents were ”authoritarian“ no significant difference was found between the assertiveness levels of the students whose parents were in different attitudes. 2-r The assertiveness levels of the female students whose parents were ”authoritarian“ were found to be lower than the assertiveness levels of the male students whose parents were ”authoritarian“ too. But there was no signi ficant difference in the assertiveness levels of the male and female students whose parents were ”democratic". 3- The assertiveness levels of the students were when the education level of their parents were high. 4- The difference between assertiveness levels of the students were not found to be significant interms of their parental education, level of family's income, birth places and ages. 5- The assertiveness levels of students at high school were found to be higher than the assertiveness levels of the students at the professional high school.