Budin Beylerbeyi Sokollu Mustafa Paşa'nın yükselişi
The rise of Sokollu Mustafa Pasha Beylerbey of Buda
  1. Tez No: 765602
  2. Yazar: BURAK KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KOLÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, Budin Beylerbeyliği'ni kesintisiz 12 yıl boyunca elinde tutmayı başarabilmiş Sokollu Mustafa'nın hayatını incelemeye tabi tutuyor. Bu incelemelerin yoğunlaştığı amaçlardan biri, Mustafa'nın literatürde daha çok ikincil kaynaklar (kronikler ve yazmalar) üzerinden yazıla gelmiş hayatını, arşiv kayıtları üzerinden aramak ve iki kaynak grubunu birleştirerek başı sonu belli bir anlatıda derç etmektir. Mustafa'nın çocukluğundan başlayacak bu anlatı, 1578'deki idamına kadar hayatının her safhasında neyle meşgul olduğuna eğilecek ve dikkate değer hususların altını çizmeyi hedefleyecektir. Bunlardan bazıları Mustafa'nın insan ilişkilerine, dolayısıyla da hiziplere temas edecek, bazıları askeri faaliyetlerine değinecek, bazısı ise Mustafa'nın devletlerarası diplomasideki rolünün sınır çizgilerini belirlemeye çalışacaktır. Son olarak, idamına giden süreç ele alınacak ve ardından Mustafa'nın geride bıraktığı mülkü, vakfı ve namıyla ilgili bulgular dikkate sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the life of Sokollu Mustafa Pasha, who managed to hold the Beylerbeylik of Buda for 12 uninterrupted years. One of the aims of this study is to search for aspects of his life which had been written mostly through secondary sources (chronicles and manuscripts) in the literature, through archival records and to combine the two source groups in a definitive narrative. This narrative, which will start from Mustafa's childhood, will focus on what he was busy with at every stage of his life until his execution in 1578 and will aim to underline the remarkable issues. Some of these will touch on Mustafa's human relations and thus factions, some will touch on his military activities, and some will try to determine the borderlines of Mustafa's role in interstate diplomacy. Finally, the course leading up to his execution will be discussed and then findings about the property, foundation and reputation left behind by Mustafa will be presented.