Çay ile organik boya duyarlı güneş pili üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of organic dye-sensitive solar cell vi̇a tea
- Tez No: 765601
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP FAHRİ KESKENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda artan enerji ihtiyacı araştırmaları dengeli, verimli ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına araştırma eğilimine sebep olmuştur. Bu çalışma daha verimli, dengeli ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı elde edebilmek için yapılmıştır. Bu çalışmada organik boya duyar güneş pili yapısı kullanılmıştır. Çalışmada ITO camlar TiO2 ile kaplandı ve daha sonra belirli sürelerde ve uygun sıcaklıklarda tavlama işlemi gerçekleştirildi. Tavlanan kaplı filmler dinlenmeye bırakıldı. Kaplanan filmlerin kenarları aseton ile temizlendi ve 2400C'de 15 dk kurutma işlemi yapıldı. ITO kaplı yüzeye uygun oranlarda yüzeye demlenmiş çay 400 µl damlatıldı, 5 dakika tavlama işlemi yapıldı. Tavlama işlemi sonrası 800 µl damlatılıp 5 dakika daha tavlandı. Bu çalışmada daha dengeli çalışabilen bir pil yapısı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing energy needs researches in recent years have led to a research tendency towards balanced, efficient and sustainable energy sources. This study was carried out in order to obtain a more efficient, balanced and sustainable energy source. In this study, organic dye sensitive solar cell structure was used. In the study, ITO glasses were coated with TiO2 and then annealed at certain times and at appropriate temperatures. The annealed coated films were left to rest. The edges of the coated films were cleaned with acetone and dried at 2400C for 15 minutes. 400 µl of brewed tea was dripped onto the ITO coated surface in appropriate proportions, and annealing was performed for 5 minutes. After annealing, 800 µl was added and annealed for 5 more minutes. In this study, a more stable battery structure was obtained.