Seçilmiş bir Türk popülasyonunda koronal-periapikal durum, kök kanalları ve kök kanal dolgu kalitesinin değerlendirilmesi; bir retrospektif kıbt çalışması
Evaluation of coronal-periapical status, root canals and root canal filling quality in A selected Turkish population; A retrospective cbct study
- Tez No: 765617
- Danışmanlar: PROF. DR. BULEM ÜREYEN KAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı KIBT görüntülerinde dişlerin koronal ve periapikal durumları, kök kanal tedavisi uygulanmış dişlerin kök kanallarının morfolojisi ve kök kanal dolgularının kalitesinin incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Toplamda 369 hastanın 1489 dişini içeren KIBT görüntüleri çalışmaya dahil edildi. Dişlerin koronal ve periapikal durumları, kök kanal tedavisi uygulanmış dişlerin kök kanallarının morfolojisi ve kök kanal dolgularının kalitesi COPI ve ETTI indeksleri kullanılarak değerlendirildi. Gözlemci içi ve gözlemciler arası uyum Cohen'in kappa testi ile ölçüldü (p=0,05). COPI ve ETTI indekslerinin her kategorisi dişlerin lokalizasyonlarına ve tiplerine göre Pearson Ki-Kare testi ile analiz edildi (p=0,05). Çalışmada dişin lokalizasyonu, diş tipi ve ETTI indeksindeki kategoriler bağımsız değişken olarak alındı ve periapikal lezyon büyüklüğü multinominal regresyon analizi ile tahmin edildi (p=0,05) Bulgular: Değerlendirilen dişlerde kök kanal tedavisi görülme sıklığı %15,7, apikal periodontitis görülme sıklığı %19,1 olarak izlendi. Apikal periodontitis sıklığı kök kanal tedavisi uygulanmış dişlerde %66,8, kök kanal tedavisi uygulanmamış dişlerde ise %10,2 olarak gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine and evaluate the coronal and periapical conditions of the teeth, the morphology of the root canals of root canal treated teeth and the quality of root canal fillings on CBCT images. Material and Methods: CBCT images of 1489 teeth of 369 patients in total were included in the study. Coronal and periapical conditions of teeth, root canal morphology of root canal treated teeth and quality of root canal fillings were evaluated using COPI and ETTI indices. Intra-observer and inter-observer agreement was measured with Cohen's kappa test (p=0.05). Each category of COPI and ETTI indices was analyzed by Pearson Chi-Square test according to the localization and type of teeth (p=0.05). The localization of the tooth, tooth type and categories in the ETTI index were taken as independent variables, and the size of the periapical lesion was estimated by multinomial regression analysis (p=0.05). Results: The prevalence of root canal treatment in the evaluated teeth was 15.7%, and the prevalence of apical periodontitis was 19.1%. The prevalence of apical periodontitis was observed as 66.8% in teeth with root canal treatment and 10.2% in teeth without root canal treatment.