The relation between eu competition policy and consumers in online multi-sided platform market: An analysis based on consumer welfare standard
Çevrimiçi çok tarafli platform pazarlarinda AB rekabet politikasi ile tüketiciler arasindaki i̇lişki: Tüketici refahi standardina dayali bir analiz
  1. Tez No: 765618
  2. Yazar: ERMAN EKİNGEN
  3. Danışmanlar: DR. ANGUS MACCULLOCH, DR. MARY GUY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Lancaster University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
İnternet tarihte ve modern çağda eşi benzeri görülmemiş bir girişimcilik ve rekabet patlamasını kaçınılmaz kılmıştır. İnternetin icadının ve teknoloji ve ticaretin gelişmesinin doğal bir sonucu olarak ticaretin daha da gelişebileceği farklı ortamlar da ortaya çıkmaya başladı ve kanun koyucular tarafından göz önünde bulundurulması gereken birçok farklılık ve gereklilik ortaya çıkmıştır. Ticarete ilişkin söz konusu ortamlardan birisi de çevrimiçi çok taraflı platformlardı (MSP). Bir takım avantajlar sağlamış olsa da mevcut AB rekabet kuralları aktörler arasında tek bir ilişkiden oluşan geleneksel tek taraflı pazarlardaki sorunları ortadan kaldıracak biçimde planlandığı ve düzenlendiği için kuruluşlar, tüketiciler, hükümetler ve küresel ekonomi için aynı zamanda birçok yeni riski de beraberinde getirmektedir. Görülebilecek temel sorunlardan birisi de tüketicinin konum ve koşullarına ilişkindir. Çevrimiçi MSP pazarlarındaki aktörler arasındaki ilişkiler geleneksel tek taraflı pazarlarda olduğu kadar temel ve ayrık değildir. Bu nedenle çevrimiçi MSP'lerin tüketicilere yönelik davranışları ve özel uygulamalarının sonuçları söz konusu pazarlarda haksız ücretlendirme, daha düşük kalite, daha az ürün çeşitliliği ve daha yavaş yenilikçilik gibi rekabete aykırı sonuçlar doğurabilmektedir. Dolayısıyla bu çalışma çevrimiçi MSP pazarlarında ortaya çıkan söz konusu dinamiklerin ilgili platformların mevcut farklı uygulamalarında tüketici refah standardını gözden geçirerek tüketicilerin konumlarını ve koşullarını nasıl etkilediğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Coğrafi engel, bağlama ve paketleme ile çevrimiçi MSP'lerin en çok tercih edilen ülke (MFN) uygulamalarının tüketici refahı odaklı olarak analiz edilmesinin ardından tartışma çevrimiçi MSP'ler arasında daha fazla rekabetin güvenceye alınmasının, AB kapsamında dijital tek pazar için doğru koşulların sağlanmasının, mevcut rekabet araçlarının çevrimiçi MSP pazarlarının ve dijital ekonominin ihtiyacına göre güncellenmesinin ve son olarak da söz konusu pazarlar için kapsamlı bir kurallar dizisinin sağlanmasının gerekli olduğu sonucuna varacaktır.
Özet (Çeviri)
The Internet has unleashed a boom of entrepreneurship and competition which is unrivalled in history and in the modern era. As a natural consequence of the invention of the Internet and the development of technology and trade, different environments where trade can flourish also began to arise and they pose many differences and necessities which have to be considered by lawmakers. One of these new environments for trade is online multi-sided platforms (MSP). Even though they bring some advantages, they also introduce many new risks for organisations, consumers, governments and the global economy as the existing EU competition rules are planned and regulated to remove the problems within traditional single-sided markets, which consist of a single relationship between actors. One of the basic problems that can be seen is in the positions and conditions of consumers. The relationships between actors in online MSP markets are not as basic and separated as in traditional single-sided markets. For that reason, the behaviour of the online MSPs to consumers and the results of their specific practices can create anticompetitive results such as unfair pricing, lower quality, less variety of products and slower innovation in these markets. Therefore, this thesis aims to analyse how these emerging dynamics in online MSP markets affect consumers' positions and conditions by reviewing the consumer welfare standard in different existing practices of these platforms. After the consumer welfare oriented competition analysis of geo-blocking, tying and bundling, and most-favoured-nation (MFN) practices of online MSPs, the discussion will conclude that it is necessary to secure greater competition among online MSPs, provide the right conditions for the digital single market in the EU, update existing competition tools in accordance with the need of online MSP markets and the digital economy, and finally provide a comprehensive set of rules for these markets.