Milli Mücadele'nin psikolojik cephesi: Halkın moral ve motivasyonunun yükseltilmesi faaliyetleri
Psychological aspect of the National Struggle: Activities to increase the morale and motivation of the people
- Tez No: 765630
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ERŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tarih boyunca insanın gelişimi ve değişimi aktif bir şekilde devam etmiştir. Bu gelişim ve değişim yaşadıkları şartlar neticesinde iyi veya kötü sonuçlar doğurmaktadır. İlkel yaşamın yavaş yavaş terkedilmesiyle beraber kabileler arasında çatışmalar ortaya çıkmış , ilerleyen dönemlerde ise bu çatışmalar hem şekil hem de kullanılan aletler bakımından büyük kitleleri etkileyecek boyutlara ulaşmıştır. Tarih bilim dalı bu dönemleri incelerken psikoloji alanından yardım alması gerekmektedir. Çünkü tarih demek insan demektir. Bu nedenle eğer tarihteki olayların tam anlamıyla çözülmesi ve anlaşılabilmesi isteniyorsa, insanların sahip olduğu maddesel özelliklerin yanında, yaşadıkları coğrafyanın önemi gibi, ruhsal durumlarının da iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Çünkü savaşlarda , etkili psikolojik yöntemler kullanılarak kan dökmeden de toprak elde edildiğini görmek mümkün olduğu gibi halkı savaşmaya ikna etmek de mümkündür. Milli Mücadele Dönemi'nde savaş yorgunu olan Türk halkı, vatanını kurtarmak için harekete geçenlere karşı adeta üç gruba ayrılmışlardı: Padişahın yanında olanlar, M. Kemal'in yanında yer alanlar ve tarafsızlar. Düşman devletler ve Sadrazam Damat Ferit, Türk halkının kendi içerisinde yaşamış olduğu bölünme fırsatını kaçırmayarak çeşitli propagandalarla Anadolu Hareketi'ne karşı halkı kışkırtmakta, Anadolu'da ise işgallere sessiz kalınmaması ve ümitsizliğe düşmemeleri için birtakım çalışmalarla halkın moralini yüksek tutmaya ve mücadeleye için motive etmeye çalışılmaktaydı. Halkın moral ve motivasyonunu etkileyecek birçok etmen vardı. Bunlar: Cemiyetler, mitingler, din adamları, milli marş ve liderdi. Cemiyetler ve mitingler bireylere kitle ruhu aşıladıkları için, kişileri daha cesur ve yenilmez hissetmesini sağlarken, din adamlar halka, bu yolda Allah'ın kendileriyle beraber olduğunu söyleyerek maneviyatlarını kuvvetlendirmekte, milli marş topluma geçmişini, karakterini hatırlatıp neler yaptığını ve yapabileceğini göstermekte, lider kişi ise halkın önüne geçerek onlara yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, human development and change has continued actively. This development and change results in good or bad results as a result of the conditions in which they live. With the gradual abandonment of primitive life, conflicts emerged between tribes, and in the following periods, these conflicts reached dimensions that would affect large masses in terms of both shape and tools used. While examining these periods, the science of history should get help from the field of psychology. Because history means people. For this reason, if the events in history are to be fully resolved and understood, it is necessary to analyze the mental states of people, as well as the importance of the geography they live in, as well as their material characteristics. Because in wars, it is possible to see that land is obtained without bloodshed by using effective psychological methods, and it is also possible to persuade the people to fight. The Turkish people, who were weary of war during the National Struggle Period, were divided into three groups against those who took action to save their homeland: those who were on the side of the Sultan, those who were on the side of M. Kemal and those who were neutral. Enemy states and Grand Vizier Damat Ferit did not miss the opportunity to divide the Turkish people within themselves, and provoked the people against the Anatolian Movement with various propagandas, while Anatolia was trying to keep the morale of the people high and to motivate them to struggle, so that they would not remain silent about the invasions and not fall into despair. There were four factors that would affect the morale and motivation of the people. These were: societies, rallies, clergy and leaders. As societies and rallies instill a mass spirit in individuals, they make people feel more courageous and invincible, while the clergy strengthen their spirituality by telling the people that Allah is with them on this path, the national anthem reminds the society of its past, character and shows what it has done and can do, and the leader leads them by getting ahead of the people.