Arya: Akıllı asistan ayna yazılımı
Arya: smart assistant mirror software
  1. Tez No: 765662
  2. Yazar: MELİKE ELİF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN GÜRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Teknoloji ilerledikçe kullandığımız nesneler akıllanarak, gündelik yaşamın ve sorunların üzerine daha çok yoğunlaşmaktadır. Kovid19 pandemi sürecinde Türkiye'de Mart 2020 yılından beri gerçekleşen zorunlu sokağa çıkma kısıtlamaları ve yaygınlaşan uzaktan eğitim ve çalışma modeli hayatlarımızı farklı açılardan etkilemiştir. Bu dönemde kısıtlamalar nedeniyle sosyal ortamlardan uzak kalınmış ve video konferans uygulamalarının artmasıyla bireysel çalışma ortamları yaygınlaşmıştır. Pandemi döneminde izole ortamlarda çalışmak zorunda olan kişilerin ruh hali değişkenlik gösterebilmektedir. Bu dönemde insanlar üzerinde olumlu etki bırakabilecek nesnelerin tasarlanması önemlidir. Akıllı aynalar, nesnelerin interneti teknolojisini kullanarak pandemi sürecinde yaşanılan olumsuz duyguları algılayabilecek, kişilerin motivasyonunu arttırabilecek, her türlü mekânda kullanım imkânı sunan faydalı nesnelerdendir. Pandemi sürecinin insanların duyguları üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmayı hedefleyen akıllı ayna yazılımı Arya, insanların duygularını etiketleyen ve onlara pozitif telkin vermeyi amaçlayarak, kısa bir sohbet ortamı sağlamayı ve sahip olduğu farklı modülleri ile basit, anlaşılır bilgiler vermeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda bu tez kapsamında evrişimli sinir ağlarının kullanılması ile kişilerin duygu durumlarını tespit ettikten sonra kişilerin motivasyonunu arttırıcı telkinlerde bulunan ve ses tanıma modülü ile basit komutlara/sorulara tepki/cevap vererek korona virüs ile ilgili yayınlanan haber metinlerini paylaşan bir ayna yazılımı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As technology progresses, the objects we use get smarter and focus more on daily life and problems. During the Kovid19 pandemic process, the mandatory curfews that have taken place in Turkey since March 2020 and the widespread distance education and working model have affected our lives in different ways. During this period, social environments were avoided due to restrictions and individual working environments became widespread with the increase in video conferencing applications. The mood of people who have to work in isolated environments during the pandemic period may vary. In this period, it is important to design objects that can have a positive effect on people. Smart mirrors are useful objects that can detect negative emotions experienced during the pandemic process, increase the motivation of people, and offer the opportunity to be used in all kinds of places by using the internet of things technology. Aiming to reduce the negative effects of the pandemic process on people's emotions, Arya, The Smart Mirror Software, aims to give them simple, understandable information with its different modules that label people's feelings and aim to give them positive suggestions, providing a short chat environment. In this context, within the scope of this thesis, a mirror software is presented to share the news texts about the corona virus by responding / answering simple commands / questions with the voice recognition module, after detecting the emotional states of the people with the use of convolutional neural network.