Güzel sanatlar lisesi 9. ve 12. sınıf öğrencilerinin piyano dersi tutum ve motivasyonlarının incelenmesi (Karadeniz bölgesi örneği)
Comparison of the attitudes and motivations of 9th and 12th grade students studying in fine arts high school towards piano lesson (Black Sea region example)
  1. Tez No: 765663
  2. Yazar: SILA GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL GÜNEŞ MODİRİ DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı güzel sanatlar liselerinde öğrenim gören 9. ve 12. sınıf öğrencilerinin piyano dersine karşı tutum ve motivasyonları arasındaki ilişkinin ortaya çıkartılması ve araştırma kapsamında belirlenen değişkenler açısından karşılaştırılarak incelenmesidir. Araştırma, başlığı ve içeriği itibari ile nicel çerçevede korelasyonel (ilişkisel) modelde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan anket formundan yararlanılmıştır. Veri toplama aracının birinci bölümünde araştırmacı tarafından geliştirilen okulun bulunduğu il, öğrencilerin cinsiyeti ve sınıf düzeyinden oluşan demografik bilgi formu; ikinci bölümünde Ünal (2017) tarafından geliştirilen“Piyano Dersine Yönelik Tutumlar Ölçeği”ve üçüncü bölümünde Günal (1999) tarafından geliştirilen“Piyano Eğitiminde Öğrenci Motivasyonunu Değerlendirme Ölçeği”yer almıştır. Veriler SPSS 21.0 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Elverişlilik örneklemesi yöntemiyle belirlenen araştırma örneklemini Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Karabük, Sinop illerindeki güzel sanatlar lisesi müzik eğitimi bölümlerinin 9. ve 12. sınıflarında öğrenim gören 145 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin piyano dersine yönelik tutum ve motivasyonlarının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Piyano dersine yönelik tutumun cinsiyet, sınıf düzeyi ve okulun bulunduğu ile göre anlamlı farklılık gösterdiği; 9. sınıfta öğrenim gören ve Rize ilindeki öğrencilerin tutum düzeyinin anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu sonuçları elde edilmiştir. Piyano dersine yönelik motivasyonun sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği, cinsiyet ve okulun bulunduğu ile göre anlamlı farklılık göstermediği, 9. sınıfta motivasyonu yüksek olan öğrencilerin piyano dersine yönelik motivasyonlarının 12. sınıfta düşüş eğiliminde olduğu sonuçları elde edilmiştir. Çalışmada ayrıca piyano dersine yönelik tutum ile motivasyon arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu, piyano dersine yönelik olumlu tutum geliştiren öğrencilerin motivasyon düzeylerinin de yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between the attitudes and motivations of 9th and 12th grade students studying in fine arts high schools towards piano lessons and to examine them by comparing them in terms of the variables determined within the scope of the research. The research was carried out in a correlational (relational) model carried out in a quantitative framework in terms of its title and content. In the study, a three-part questionnaire form was used as a data collection tool. In the first part of the data collection tool, the demographic information form consisting of the province where the school is located, the gender of the students and the grade level developed by the researcher; in the second part the“Attitudes Scale Towards Piano Lesson”developed by Ünal (2017), and in the third part, the“Student Motivation Scale in Piano Education”developed by Günal (1999). The data were analyzed with SPSS 21.0 statistical program. The research sample determined by the Relience on Available Subjects method consisted of 145 students studying in the 9th and 12th grades of the music education departments of the fine arts high school in the provinces of Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Karabük and Sinop. According to the findings obtained from the research, it was seen that the attitudes and motivations of fine arts high school students towards piano lessons were at a high level. That the attitude towards piano lessons differed significantly according to gender, grade level and school location; It was obtained that the attitude level of the students in the 9th grade and Rize province was significantly higher. It was obtained that the motivation for piano lessons showed significant differences according to grade level, did not differ significantly according to gender and school location, and the motivation of students who were high in the ninth grade for piano lessons tended to decline in the last class. In the study, it was also concluded that there was a positive and meaningful relationship between the attitude towards piano lesson and motivation, and that the motivation levels of the students who developed a positive attitude towards piano lesson were also high.