Machine learning techniques for cyber security
Siber güvenlik için makine öğrenimi teknikleri
  1. Tez No: 765673
  2. Yazar: FADI HAMMAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİP GÖKHAN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ağ saldırıları ve siber tehditler her geçen gün daha karmaşık hale gelmektedir. Dünya çapında giderek artan sayıda günlük saldırılar gerçekleşiyor ve iş istasyonlara ve bireysel cihazlara sızmak için birçok farklı yöntem ve strateji vardır ve geliştirilmektedir. Siber güvenlik tehditleri, ağ ortamlarında büyüyen önemli bir endişe kaynağıdır. Saldırı Tespit Sistemlerinin (IDS) geliştirilmesi, ekstra güvenlik seviyesi sağlamak için esastır. Saldırı Tespit Sistemi, ağ bağlantılı sistemlerin güvenliğini sağlamak için önemli bir sorundur. Bu tez, siber güvenlik zorluklarını çözmek için makine öğrenimi tekniklerinin nasıl kullanıldığına dair genel bir bakış sunmaktadır. Ek olarak, tez, mevcut Yapay Zeka keşiflerini ve bunların siber güvenliği nasıl geliştirdiğine vurgu yapmaktadır. Yapay Zeka kullanan Saldırı Tespit sistemleri, algılama ve tepki vermede daha önleyici ve duyarlı hale gelirken, otomatik olmayan geleneksel faliyetlerine kıyasla izleme güvenlik faaliyetlerinde zamandan tasarruf sağlar. Bu araştırma, Makine Öğrenimi algoritmalarını kullanarak saldırı tespit sistemlerinin analizini gerçekleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Network intrusions and cyber threats are getting more complicated day after day. Worldwide, there are an increasing number of daily attacks, and there are many different methods and strategies for breaking into business systems and individual devices. Cyber-security threats are a growing concern in networked environments. The development of Intrusion Detection Systems (IDSs) is fundamental in order to provide extra level of security. Intrusion Detection System is a key problem for ensuring the security of networked systems. This thesis shows an overview of how machine learning techniques are used to solve cybersecurity challenges. Additionally, this thesis highlights current Artificial Intelligence discoveries and how they enhance cyber security. Intrusion Detection systems that use Artificial Intelligence become more preventive and responsive in detection and reaction, as well as saving time on human monitoring security activities. This research intends to analyze and improve intrusion detection systems via the use of Machine Learning algorithms.