Transmedya markalaşması ile marka değeri yaratmak: Elidor 'Dedim olabilir' kampanyası
Creating brand equity through transmedia branding: Elidor 'I said it's possible' campaign
  1. Tez No: 765674
  2. Yazar: BEGÜM CANBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SEZGİN EMÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Geçmişte, sadece üretici veya kuruluşların ürettikleri ürüne verdikleri genel bir isim olarak tanımlanan marka kavramı, günümüze kadar teknolojik, ekonomik ve sosyal gelişmeler ışığında büyük bir dönüşüm geçirerek pek çok alanda kendine yer bulmuştur. Küreselleşme ve yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte dijitalleşmenin hız kazanması, markaların tüketicilere ulaşma biçimlerinde farklılaşmak ve birbirlerinden ayrılabilmek amacıyla çeşitli pazarlama iletişimi stratejileri geliştirmelerine neden olmuştur. Markalaşmak ise bu stratejilerin başında gelen en önemli faktördür. Markalaşma stratejilerinden biri olan transmedya hikayeciliği ve markalaşması; markaların hedef kitlelerini etkileyebilmek, onlarla uzun süreli iletişim kurmak ve etkileşimli hale gelmek amacıyla kullanılmasıdır. Tüketicinin pasif konumdan aktif konuma geçtiği bu stratejide tüketici ile marka arasında bir bağ yaratarak marka değerinin oluşması sağlanmaktadır. Bu araştırma kapsamında Elidor markasının 'Dedim Olabilir' kampanyasında uygulanan transmedya markalaşma stratejileri vaka analizi yöntemi ile temalara ayrılarak incelenmiştir. Bulgulardan yola çıkılarak transmedya reklam kampanyalarının tüketicileri nasıl etkilediğini, tüketiciler tarafından nasıl görüldüğünü ve bu kampanyaların marka değerine bir etkisinin olup olmadığını ortaya koymak üzere alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde öğrenim gören 204 lisans öğrencisine çevrimiçi olarak anket formu gönderilmiştir. Araştırma sonucunda; transmedya reklam kampanyaları ile marka değeri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş ve transmedya markalaşması ile marka değerinin yükselebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the past, the concept of a brand, which was defined only as a general name given by manufacturers or organizations to the product they produce, has undergone a great transformation in the light of technological, economic, and social developments, and has found its place in many areas. The acceleration of digitalization with globalization and technological developments has caused brands to develop various marketing communication strategies to differentiate and separate themselves in the way they reach consumers. Branding is the most important factor at the beginning of these strategies. Transmedia storytelling and branding, which is one of the branding strategies, is the use of brands to influence their target groups, to communicate and become interactive with them for a long time. In this strategy, in which the consumer transitions from a passive position to an active position, the brand value is created by creating a bond between the consumer and the brand. Within the scope of the research, the transmedia branding strategies applied in the 'Dedim Olabilir / I Said It's Possible' campaign of the Elidor brand were analyzed by dividing them into themes with the case study method. Based on the findings, a field study conducted to reveal how transmedia advertising campaigns affect consumers, how they have been seen by consumers, and whether these campaigns have an impact on brand equity. An online survey was sent to 204 undergraduate students studying at Ankara University Faculty of Communication. As a result of the research; A significant relationship was found between transmedia advertising campaigns and brand equity, and it concluded that brand equity could increase with transmedia branding.