Liderlik yönelimleri ve sosyal zekâ düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Spor sevk ve idaresinden sorumlu personel
Examination of the relationship between the leadership orientations and social intelligence levels of the staff responsible for sports management and administration
  1. Tez No: 765680
  2. Yazar: İBRAHİM ALTUNSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Spor Sevk ve İdaresinden sorumlu personelin liderlik yönelimleri ve sosyal zekâ düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Mersin İli Kamu Kuruluşlarının Spor Sevk ve İdaresinde çalışan kişilerden, rastgele seçilmiş gönüllü 190 Erkek ve 182 Kadın olmak üzere 372 katılımcılardan oluşmaktadır. Veri toplama araçlarında: Demografik Bilgi Formu, Tromso Sosyal Zekâ Ölçeği ve Liderlik Yönelimleri Ölçeği kullanılmıştır. Değişkenlerin frekanslarını istatistiksel anlamda açıklamak için Varyans Analizi kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunda gruplar arasındaki farklılığı belirlemek için çoklu karşılaştırma testlerinden Bonferroni testi kullanılmıştır. Ölçeklerin alt boyutları arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the leadership orientations and social intelligence levels of the personnel responsible for Sports Management. The sample of the research consists of 372 participants, 190 male and 182 female, randomly selected from the people working in the Sports Management of Public Institutions in Mersin. Data collection tools: Demographic Information Form, Tromso Social Intelligence Scale and Leadership Orientations Scale were used. Analysis of Variance was used to explain the frequencies of the variables statistically. Bonferroni test, one of the multiple comparison tests, was used to determine the difference between groups as a result of variance analysis. The relationships between the sub-dimensions of the scales were examined by Pearson correlation analysis. Analyzes were performed with the SPSS 22.0 program.