مر تَّب فوائد الزينية لمحمد بن أ حمد بن مصطفى الكَ دُّ وسي دراسة وتحقيق
Seyyid Muhammed b. Ahmed b. Mustafa el-Kedûsî'nin Tertîbü Fevâidi'z-Zîniyye adlı eseri – araştırma ve tahkik
- Tez No: 765684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Araştırmada Hanefi usûlü fakihlerinin her birinin şahsî ve ilmî hayatı ele alınmıştır. Bunlar Fevâidi'z-zîniyye'nin müellifi İbnü Nüceym El-mısrî ve araştırmamızın konusunu teşkil eden Tertîbü Fevâidi'z-zîniyye adlı eserin müellifi şârih Muhammed b. Ahmed Mustafa El-Kedûsî'nin hayatlarıdır. Kedûsî bu eserinde fıkhın her konusu hakkında fevaidi bir araya getirmiştir. İbadetler, muâmelât ve diğer şer'î hükümlerin tamamı vardır. İbn Nüceym Fevâidi'z-zîniyye'yi muhtasar bir eser olarak telif etmiştir. Kedûsî bu esere zeyl, ekleme ve şerh yapmış ve kitabın daha iyi anlaşılmasını sağlayacak şekilde açıklamıştır. Araştırma fıkıh ilminin ilimler içerisinde büyük bir değere ve dinî bir makama sahip olduğunu ve büyük bir boşluğu doldurduğunu göstermiştir. Bu kitabın tahkik edilmesinin fıkıh ilmi sahasında değerli bir katkı sağlayacağı, bütün Müslümanlara bir hizmet yerine geçeceği kabul edilebilir. Tertîb, İbn Nüceym'in fıkhî meselelerinin düzenlenmesi, onlara ekleme yapılması kitapta anlaşılması zor kısımları izah etmek, özlü ifade edilmiş kısımları daha geniş açıklamak için telif edildi. Allâme Mustafa El-kedûsî'nin alim kişiliğini tanınıp yıldızının parladığı ilmî kültüründen ve Fevâid'i kendi usulünce düzenleyip çalışmasından anlaşılmaktadır. Bu, onun ilmî kültüründen ve bu faydaları düzenlemesinden açıkça bellidir ve bilhassa fıkıh ve dil sahasında ilmî bir kurtuluşa işaret eder.. Böylece Mustafa El-kedûsî Et-tertîb adlı eserini önyargısız ve sıkıcı olmayan vasat bir eser olarak telif etti. Müellif şer'î hüküm alanındaki ilmî birikimin nakledilmesi için büyük bir hassasiyet ve dürüstlükle çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, the personal and scientific life of each of the Hanafi-style faqihs was discussed. Those are Ibn Nujaym Al-Misri, the author of the Fawaidi'z-ziniyya, and Sharih Muhammad b. Ahmed Mustafa Al-Kedusi, the author of the work called the Tertibi of Fawaidu'z-ziniyya, which is the subject of our research. In this work, Kedusi has brought together fawaidi about every subject of fiqh, treatment and other sharia decrees. Ibn Nujaym copyrighted the Fawaidi'z-ziniyya as a concise work. Kedusi has made explanations, additions and interpretations to this work and explained it in a way that will provide a better understanding of the book. The research has shown that the science of fiqh has a great value and a religious authority among the sciences and fills a great gap. It can be accepted that the investigation of this book will make a valuable contribution in the field of fiqh science and will be a substitute for service to all Muslims. Tertibi was copyrighted in order to arrange Ibn Nujaym's fiqh issues, to make additions, to explain difficult parts of the book, to explain the succinctly expressed parts more broadly. The fact that Mustafa Al-Kedusi is knowledgeable is understood from the scientific culture in which Mustafa Al-Kedusi's scholar personality is recognized and his star shines, also he edited and studied Fawaid in his own way. This shows that he has scientific freedom, especially in fiqh, philology and other fields, which are considered the main pillars of explaining the provisions of the Sharia. Thus, Mustafa Al-Kedusi copyrighted his work Et-Tertib as a mediocre work without prejudice and boring. The author has worked with great sensitivity and honesty to convey the scientific knowledge in the field of shari'i rulings.