Abluka ve Sarmaşık filmlerinde toplumsal bunalım ve ölüm olgusu
Social depression and phenomenon of death in Abluka and Sarmaşık films
  1. Tez No: 765685
  2. Yazar: EGEMEN BÜYÜKTANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada bağımsız sinemanın iki önemli temsilcisi olan Emin Alper ve Tolga Karaçelik'in sırasıyla Abluka (2015) ve Sarmaşık (2015) filmlerinde toplumsal bunalım ve ölüm olgusunun ele alınış biçimleri analiz edilmiştir. Bağımsız sinemanın üretildiği coğrafyadan ayrı düşünülemeyeceği savından hareketle Türkiye toplumunda gerçekleşen ekonomik, siyasi ve toplumsal olaylar neticesinde yaşanan toplumsal bunalım değerlendirilmiş ve bu bunalımın sonucu olarak ortaya çıkan ölüm kaygısının filmlerde nasıl karşılık bulduğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ways in which social depression and death are approached in the films in order of Abluka (2015) and Sarmaşık (2015) by Emin Alper and Tolga Karaçelik, two important representatives of independent cinema, were analyzed. Based on the argument that independent cinema cannot be considered separately from the geography where it is produced, the social crisis occured as a result of the economic, political and social events that took place in the Turkish society has been evaluated and it has been discussed how the death anxiety, which emerged as a result of this depression, is reflected to in the films.