Risk management of steel material in construction projects using artificial intelligence techniques
Yapı projelerinde çelik malzemelerin yapay zeka teknikleriyle risk yönetimi
  1. Tez No: 765689
  2. Yazar: ZINA TALIB FADHIL FADHIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTAGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnşaat risk faktörleri ve belirsizlikler, daha büyük, daha uzmanlaşmış ve karmaşık inşaat projelerinin büyümesiyle birlikte gelişiyor. Tezin ana amacı, binalarda çelik deformasyonu yönetmek için bir risk yönetim sistemi tasarlamaktır ve bunu gerçekleştirmek için aşağıdaki hedeflere ulaşılmalıdır: İnşaat projelerinde çelik deformasyona neden olan ana faktörleri belirleyin. Bu faktörlerin değerlendirilmesi ve proje maliyeti üzerindeki etkileri. İhale aşamalarındaki her bir sorun için en iyi çözümü belirlemek ve bulmak amacıyla farklı bakanlıkların, Milli Eğitim Bakanlığı, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı için bir vaka çalışması yapılmıştır. Proje performansı üzerindeki etkilerini belirlemek için bu bakanlıklara saha araştırması sırasında toplanan bir problem uygulandı. Algoritmanın bilgisiyle en iyi çözüme seçilmesi.
Özet (Çeviri)
Construction risk factors and uncertainties are developing in tandem with the growth of larger, more specialized, and complicated construction projects. The thesis' major goal is to design a risk management system for managing steel deformation in buildings, and in order to accomplish this, the following goals must be met: Identify the main factors that lead to steel deformation in construction projects. Assessment of these factors and their impact on the project's cost. A case study was taken for different ministries to determine and find the best solution for each problem in tendering stages, The Ministry of Education, Directorate of Water and Sewage, Ministry of Higher Education and Scientific Research. A problems that gathers during the field survey were applied on these ministries to determine their impact on the on the projects performance. The selection of the algorithm to the best solution with its information.