Ortaokul öğrencilerinde beden eğitimi yatkınlığı ve sınav kaygısı ilişkisi
The relationship between physical education predisposition and test anxiety in middle school students
  1. Tez No: 765688
  2. Yazar: RAHİME YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaokul öğrencilerinde BE yatkınlıkları ve sınav kaygılarını incelemek ve aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmamın çalışma grubunu Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesindeki ortaokullarda öğrenimlerine devam eden 567'si kız 578'i erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“BE Yatkınlık Ölçeği”ve“Sınav Tutum Envanteri”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatiksel analizi için öncelikle normallik testi uygulanmıştır. Analiz kısmında ise frekans, yüzde, ortalama, standart sapma ve normallik testi sonuçlarına göre t-testi ve korelasyon testi uygulaması yapılmıştır. Aynı zamanda iki bağımsız değişken arası ilişkilerin ne düzey olduğun belirlemek içinde regresyon analizi yapılmıştır. Cronbach Alpha iç tutarlık katsayıları da ölçeklerin güvenirliklerini belirlemek için kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre ortaokul öğrencilerinin BE yatkınlıkları orta seviyenin üzerinde, sınav kaygıları ise orta seviyededir. BE yatkınlıkları cinsiyet değişkeni açısından incelendiğinde erkek öğrencilerin yatkınlıklarının kız öğrencilerde yüksek olduğu görülürken, sınav kaygısı açısından incelendiğinde de kız öğrenciler erkek öğrencilere göre kaygıları daha yüksek bulunmuştur. Sınıf değişkeni açısından incelendiğinde sınıf seviyesi arttıkça BE dersi yatkınlıkların azaldığı, sınav kaygılarının ise arttığı görülmektedir. Ortaokul öğrencilerinde okul takımında yer alma ve lisanslı spor yapma durumlarına göre sınav kaygıları değişiklik göstermezken, BE yatkınlıkları daha yüksek bulunmuştur. Anne baba eğitim durumları açısından incelendiğinde ise ebeveynlerin eğitim durumları arttıkça BE yatkınlıkları tutum boyutunda azalma göstermiştir. Ayrıca, anne eğitim durumu ile sınav kaygısı arasında ilişki bulunmazken baba eğitim durumu arttıkça sınav kaygıları Duyuşsallık boyutu artmaktadır. BE öğretmeninin cinsiyetine göre BE yatkınlıkları ve sınav kaygıları açısından bir değişme görülmemiştir. Akademik başarı durumu yüksek/çok yüksek olarak algılayan öğrencilerin BE dersi yatkınlıkları yüksekken, sınav kaygıları daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Ortaokul öğrencilerinin sınav kaygıları arttıkça BE yatkınlıklarının azaldığı görülmektedir. Ayrıca ortaokul öğrencilerinin BE yatkınlıkları sınav kaygılarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu ve BE yatkınlıklarının sınav kaygılarını %3 oranında açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine test anxiety and physical education lesson predispositions in secondary school students and to determine the relationship between them. The study group of my research consists of 567 female and 578 male students who continue their education in secondary schools in the Elbistan district of Kahramanmaraş province under the Ministry of National Education.“Test Attitude Inventory”and“Physical Education Predisposition Scale”were used as data collection tools in the research. During the analysis phase, the t-test and correlation test were applied according to the results of frequency, percentage, mean, standard deviation and normality tests. At the same time, regression analysis was performed to determine the level of relations between two independent variables. Cronbach Alpha internal consistency coefficients were also used to determine the reliability of the scales. According to the findings of the study, physical education dispositions of secondary school students are above the moderate level, and their test anxiety is at a moderate level. When physical education dispositions are examined in terms of gender variable, it is seen that male students' predispositions are higher in female students, and when they are examined in terms of test anxiety, female students' anxiety is found to be higher than male students. When examined in terms of the class variable, it is seen that as the grade level increases, the predisposition to physical education lesson decreases and the test anxiety increases. While test anxiety did not change according to the status of being in the school team and doing licensed sports, physical education dispositions were found to be higher. When examined in terms of parents' education levels, as the education levels of the parents increased, their physical education tendencies decreased in the Attitude dimension. In addition, while there was no relationship between mother's education level and test anxiety, as the father's education level increased, an increase was observed in the test anxiety affective dimension. According to the gender of the physical education teacher, no change was observed in terms of physical education predispositions and test anxiety. It has been determined that the students who perceive their academic achievement as high/very high have a higher tendency to physical education lessons, while their test anxiety is lower. It is seen that as the test anxiety of secondary school students increases, their physical education predisposition decreases. In addition, it was determined that the physical education dispositions of secondary school students were a significant predictor of their test anxiety and that their physical education dispositions explained their test anxiety at a rate of 3%.