Anayasa yargısında eksik düzenleme
Lacunae in constutituional judiciary
- Tez No: 765738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSOY KONTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Hukukun uygulanmasının önündeki engellerden birisi, hukuki düzenlemelerin bünyesinde barındırdıkları eksikliklerdir. Düzenlemeyi yapanlar ihmalen veya kasten eksikliklere sebebiyet verir. En başta yasama organı olmak üzere düzenleme yapanların eksikliğe sebebiyet vermeleri hukuka aykırı olmakta ve hak ihlallerine neden olmaktadır. Hukuk eksikliklerle beraber uygulanacağına göre bu eksikliklerin giderim ve neden olduğu hak ihlallerinin tazmini yönünde bazı yollar öngörülmüştür. Bu yolların düzenlemenin uygulanmasında ve denetlenmesinde çeşitli görünümleri vardır. Yasama organının ihmaliyle oluşan eksik düzenlemelerin uygulanmaları kaçınılmazdır. Bu sebeple, eksik düzenlemelerdeki eksiklikler hukuk düzeni tarafından hoş görülmeyen sonuçlar verebilmektedir. Yasamanın eksik düzenlemelerinin denetlenmesi de bir hayli çetrefillidir. Anayasa Mahkemesi ve doktrin bu konuda birbirinden farklı pek çok fikir barındırmaktadır. Başta yasalar olmak üzere düzenlemelerdeki eksiklikler, eksik düzenlemelerin uygulanması ve eksik düzenlemelerin denetlenmesi incelenmeye değerdir.
Özet (Çeviri)
One of the obstacles to the implementation of law is imperfection of legal regulations. Regulators negligently or willfully cause imperfections. Those regulators, especially legislature, cause imperfections induce violations of rights and unlawfulness. Some ways have been envisaged for the elimination of the imperfection and compensation of the rights violations caused, since the law is implemented with the imperfection. These ways have various aspects in implementing and examining of regulation. Implementation of lacuna caused by negligence of legislature is inevitable. Therefore, imperfection in lacuna may give results that are not tolerated by legal order. Inspecting the lacuna is also very complicated. The Constitutional Court and doctrine contain many different opinions on this issue. Especially laws, imperfection in regulations, implementation of lacuna and examination of the lacuna are worth to be reviewed.