Şirket yaşam evrelerinde uygulanan kurumsal finansman politikalarının finansal başarısızlıklar üzerindeki etkileri
The effects of institutional finance policies implemented in the firm life cycles on financial distress
- Tez No: 765739
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SAYILGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, kurumsal finans çerçevesinde temel politikaları ifade eden yatırım, finansman ve kar dağıtım politikalarının uygulanmasında şirket yaşam evrelerinin dikkate alınmaması halinde finansal başarısızlıklar üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Söz konusu politikaların şirketlerin içinde bulunduğu yaşam evrelerine göre şirketler için farklı öncelik sırasında olduğu ve buna uyulmaması halinde finansal sıkıntı riskinin artacağı yaklaşımından hareketle şirketlerin bu politikaları oluştururken içinde bulundukları yaşam evrelerinin özelliklerini dikkate alması gerektiği düşünülmüştür. Çalışma, Borsa İstanbul'da işlem gören 154 şirket 2015-2022 yılları arası verileri üzerinden panel veri analizi uygulanmak suretiyle yapılmıştır. Finansal başarısızlığın tespiti için Black-Scholes yöntemi ile Gelişen Piyasalar Altman Z-Skoru, şirket yaşam evrelerinin tespiti için Dickinson Nakit Akışları Yöntemi kullanılmıştır. İflasa olan uzaklık ve Z-Skor bağımlı değişken; yatırımlardan kaynaklanan nakit akışlarının özkaynaklara oranı, borçların aktiflere oranı ve temettünün toplam kara oranı bağımsız değişken, şirket aktif büyüklüğü, likidite, faaliyetlerden kaynaklanan akit akışları, piyasa değeri/defter değeri, özkaynak volatilitesi kontrol değişkenleri olarak kullanılmıştır. Şirket yaşam evreleri kukla değişken olarak modele dahil edilmiştir. Çalışmada finansal başarısızlık değişkeni ile yatırım, finansman ve kar dağıtımını temsil eden değişkenlere ilişkin katsayıların şirket yaşam evrelerine göre farklılaşacağı öngörülmüştür. Söz konusu değişkenlerden bazılarının şirketleri şirket yaşam evrelerine göre farklı şekillerde etkilediği, bazılarında ise bu yönde bir farklılaşma olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impacts of investment, financing, and dividend policies, which are the essential policies within the framework of corporate finance, on financial failure are investigated when the necessities of the firm life cycles are ignored. The priorities regarding these policies differ according to the life cycles of firms and it is expected to increase the risk of financial failure when ignoring this understanding. Thus, it is thought that the firms should take into account firm life cycle features when determining these policies. The study is carried out on the manufacturing firms at Borsa Istanbul over the data between the years 2015-2022. The Black-Scholes method and the Emerging Market Z-Score were used to determine the firm's financial failure and Dickinson's Cash Flow method was used to determine the firm's life cycle. The distance to default and Z-score were used as dependent variables; the ratio of operating cash flows to equity, the ratio of debt to total assets, and the ratio of dividend to net profit were used as independent variables; the firm size, liquidity, operating cash flows, the ratio of market value to book value, and volatility of equity were used as control variables. Firm life cycles were included as dummy variables in the model. It was expected that the coefficients of those regarding financial failure, investment, financing, and dividend would differ according to the life cycles. It is detected that some of these variables affect firms differently, and some does not, according to their firm life-cycles.