Industrialized countries, trade environment linkages and the future of global environmental dider
Endüstrileşmiş ülkelerde ticaret çevre bağlantıları ve küresel çevre düzeninin geleceği
  1. Tez No: 76574
  2. Yazar: PAKİZE BANU CANKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KOCASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı endüstriel gelişme ve çevre arasındaki bağlantıyı ortaya koyarak, karar oluşturma kavramı, uluslarası alanda eşit olmayan güç dağılımı gibi kavramları incelemek, bunların küresel düzendeki etkilerini de ortaya koymak suretiyle yeni dünya düzeni için değişik mekanizmalar önermektir. Bu amaçla, (1) kavramsal temele dayanan, ulusal (mikro/makro düzeyde) ve uluslararası politik ekonomi analizleri, (2) daha önce yapılmış spesifik araştırmalar ve vaka incelemeleri olarak iki metedoloji izlendi. Tezde, bazı ülkeler için yapılmış araştırmalara değinilmiştir. Bu ülkeler Küba, Singapur ve Sri Lanka' dır. Yapılan bu incelemeler tezin sonuç bölümünü güçlendirecek, öneri kısmım da destekleyecek niteliktedir. Yukarıda adı geçen ülkeler gelişmekte olan ülkelerin bir yandan ekonomik gelişimlerini sağlamaya çalışırlarken, diğer yandan çevre kirliliği problemiyle başa çıkmaya çalışmalarına iyi birer örnek teşkil etmektedir. Bundan sonra, uluslararası arenada halihazırda mevcut bulunan Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Kuzey Atlantic Ticaret Anlaşması, GATT gibi uygulamalar kritik edilmek suretiyle küresel sistemin çevreyle ilgili olarak karşı karşıya bulunduğu eksiklikler ortaya konulmak istenmiştir. Son bölümde yeni mekanizmalar geliştirilmeye çalışılarak içinde yaşadığımız küresel düzen için yeni bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
vııı ABSTRACT The aim of this study is to clarify the linkages between industrial change and environmental change by examining“economy”and“environment”from the perspective of the dynamics of decision making and concept of unequal power and how these are influential in the global international order. In order to better clarify the interrelationships between them, and to propose new mechanisms for the new world order two methodologies are followed: (1) a conceptually oriented micro/macro national and international political economy approach and (2) an empirically oriented case study approach. The study focuses attention on some specific cases. A brief analysis is made on the existing economic, social and political dynamics of Cuba, Singapore and Sri Lanka. These case studies established the ground of the conclusions and proposals of the study. The above-mentioned countries are chosen on purpose as they establish good examples to the“developing countries”and how they can also cope with environmental degradation while they are at the same time trying to achieve economic progress. Moreover, developing countries with necessary willingness and the developed ones with necessary economic, technical contribution to the developing countries could help a lot to the betterment of the environment. This is why this study chose Cuba, Singapore and Sri Lanka.ÖZET Bu çalışmanın amacı endüstriel gelişme ve çevre arasındaki bağlantıyı ortaya koyarak, karar oluşturma kavramı, uluslarası alanda eşit olmayan güç dağılımı gibi kavramları incelemek, bunların küresel düzendeki etkilerini de ortaya koymak suretiyle yeni dünya düzeni için değişik mekanizmalar önermektir. Bu amaçla, (1) kavramsal temele dayanan, ulusal (mikro/makro düzeyde) ve uluslararası politik ekonomi analizleri, (2) daha önce yapılmış spesifik araştırmalar ve vaka incelemeleri olarak iki metedoloji izlendi. Tezde, bazı ülkeler için yapılmış araştırmalara değinilmiştir. Bu ülkeler Küba, Singapur ve Sri Lanka' dır. Yapılan bu incelemeler tezin sonuç bölümünü güçlendirecek, öneri kısmım da destekleyecek niteliktedir. Yukarıda adı geçen ülkeler gelişmekte olan ülkelerin bir yandan ekonomik gelişimlerini sağlamaya çalışırlarken, diğer yandan çevre kirliliği problemiyle başa çıkmaya çalışmalarına iyi birer örnek teşkil etmektedir. Bundan sonra, uluslararası arenada halihazırda mevcut bulunan Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Kuzey Atlantic Ticaret Anlaşması, GATT gibi uygulamalar kritik edilmek suretiyle küresel sistemin çevreyle ilgili olarak karşı karşıya bulunduğu eksiklikler ortaya konulmak istenmiştir. Son bölümde yeni mekanizmalar geliştirilmeye çalışılarak içinde yaşadığımız küresel düzen için yeni bir model önerilmiştir.