Heavy metal removal alternatives from landfill reachate
Çöp sızıntı suyundan ağır metal giderme alternatifleri
- Tez No: 76573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN ÇEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, farklı yöntemler kullanılarak çöp sızıntı suyundan ağır metal giderimi incelenmiştir. Gaziantep düzenli depolama alanından, Ocak- Eylül 1997 tarihleri arasında gelen çöp sızıntı suyu örnekleri kullanılmıştır. Kullanılan fizikokimyasal metodlar sırasıyla, çöktürme, koagülasyon, flokülasyon ve sedimentasyondur. Kullanılan kimyasallar ise, alum, kireç, FeCİ3 ve FeS04 ve anyontk polyelektrolittir. Çalışmada en yüksek COD, renk ve ağır metal gideriminin FeCI3 ve FeS04 kullanımıyla elde edilmesine rağmen, fazla miktarda köpük oluşumu prosesi zorlaştırmaktadır. Bunun dışında, ağır metal giderimi için uygulanan diğer metodlar, havalandırmayı takip eden baz ilavesi ve havalandırma olmaksızın yalnızca baz ilavesidir. Havalandırmanın yararları, demir oksit oluşumunu arttırması ve ağır metal konsantrasyonunu azaltmasıdtr. Dezavantajı ise, çamurun çökelme kalitesinin azalmasıdır. Ağır metalleri uzaklaştırmak için kullanılan diğer bir yöntem ise çöktürme; koagülasyon, flokülasyon, sedimentasyon ve havalandırmadan oluşan bir kombinasyondur. Ayrıca, çöp sızıntı suyuna alıştırılmış ve alıştırılmamış aktif çamur kullanılarak biyolojik arttım sırasında ağır metallerin çamura adsorbe olma kapasitesi belirlenmiştir. Sonuçlar, alıştırılmamış çamurun ağır metal adsorplama performansının alıştırılmış çamura göre daha iyi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, different heavy metal removal alternatives from landfill leachate were investigated. The leachates samples were obtained from Gaziantep sanitan/ landfill, in the period of January - September 1997. Physicochemical methods, namely, precipitation, coagulation, flocculation, sedimentation were applied by using alum, lime, FeCİ3, FeS04 and anionic polyelectrolyte. Although the highest COD, color and heavy metal removals were obtained in the case of FeCI3 and FeSO*, excessive foam formation made the process difficult. Moreover, experiments were performed with aeration and base addition and also without aeration and base^ addition. Benefits of aeration included increased formation of iron oxide adsorbent and significant reduction in metal concentration; The^ drawback of the system was decreased sludge settleability. Additionally, the combination of precipitation, coagulation, floccuiation, sedimentation and aeration was used and the effect of this combination on heavy metal removal was investigated. Heavy metal uptake by uncontaminated and acclimated activated sludge during biotreatment of leachate was also investigated. Results showed that the adsorptive performance of uncontaminated activated sludge was better than acclimated activated sludge.