Uluslararası düzende kendi kaderini tayin hakkının dönüşen anlamı ve işlevi
The transformation of meaning and function of the right to self-determination in the international system
  1. Tez No: 765741
  2. Yazar: ERHAN KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM DENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmanın amacı, uluslararası sistemde yaklaşık iki yüz yıldır, birçok devletin yıkılmasında, parçalanmasında ve aynı zamanda birçok devletin de kurulmasında önemli rol oynamış olan ulusların kendi kaderini tayin hakkı ilkesini kronolojik bir şekilde analiz etmektir. Bu noktada çalışmada, yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanılarak bilgi toplanmış, analitik, tanımlayıcı, tarihsel ve hukuki yöntemlerle kendi kaderini tayin hakkının tarihsel süreçteki dönüşümleri incelenmiş ve uluslararası sistemde yaşanan değişimlerin bu hakkı nasıl etkilediği, farklı yorumlarla etkileşime girilerek analiz edilmiştir. Çalışmada kendi kaderini tayin hakkının tarihsel süreci, uluslararası sistemde yaşanan kırılmalar dikkate alınarak üç ana başlık altında toplanmıştır. İlk olarak, kendi kaderini tayin hakkının çıkış süreci ve tarihsel kökeni analiz edilmiş, ardından Soğuk Savaş dönemi boyunca uluslararası sistemde yaşanan gelişmelerin kendi kaderini tayin hakkını nasıl etkilediği incelenmiş ve son olarak YSFC ve SSCB'nin dağılmasıyla oluşan yeni dönemde kendi kaderini tayin hakkının geçirdiği dönüşüm ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to chronologically analyze the principle of the right to self-determination of the people that led several states to be collapsed and fallen into pieces over a period of approximately two centuries, beside led numerous states to be established, within the international system. In this regard, alongside how the changes in the international system affect the right to self-determination, the historical transformation of the right to self-determination has been analyzed based on an analytical, descriptive, historical and legal methodology by gathering information from domestic and foreign sources; in a manner referring to diverse academic interpretations. In the study, the historical development of the right to self-determination has been discussed in three main headings, by considering the breaks in the international system. Firstly, the appearance and historical origin of the right to self-determination, then effects of the developments in the international system during the Cold War era on the right to self-determination has been examined. Eventually, the transformation of the right to self-determination in the new era emerged with the collapse of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia and the Union of Soviet Socialist Republics have been assessed.