İbn Haldun Mukaddimesi ve Osmanlı hukuku
Ibn Haldun's Muqaddimah and Ottoman law
  1. Tez No: 765742
  2. Yazar: YUSUF ALPEREN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS KONAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İbn Haldun, 14. yüzyılda yaşamış ünlü bir tarih, hukukçu ve filozoftur. O, Mukaddime adlı eserinde, toplumsal yaşama ve hukukun gelişimine dair bazı kurallar tespit etmiştir.“İbn Haldun Mukaddimesi ve Osmanlı Hukuku”adlı bu tezde, bu kuralların Osmanlı Devleti üzerinde örneklendirilmesi amaçlanmıştır. Böylece, Osmanlı Devleti'nin, İbn Haldun'un tespitlerine ne kadar uygun bir seyirde geliştiği gösterilmek istenmiştir. Tezin birinci bölümünde, İbn Haldun'un hayatı, yaşadığı dönem ve bilim tarihindeki yeri incelenmiştir. Böylece, İbn Haldun'un Mukaddime'yi nasıl yazdığı araştırılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, Mukaddime adlı eser ile Osmanlı hukuku birlikte incelenmiştir. Mukaddime'den toplumsal yaşama, göçebe toplum yapısına, yerleşik toplum yapısına ve devlet yapısına ilişkin kurallar çıkarılmıştır. Bu kurallar, Osmanlı toplum ve devlet yapısı kullanılarak örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ibn Khaldun is a famous historian, jurist and philosopher who lived in the 14th century. In his work called Mukaddime, he determined some rules about social life and the development of law. In this thesis named“Ibn Haldun's Muqaddımah and Ottoman Law”, it is aimed to exemplify these rules on the Ottoman Empire. Thus, it is aimed to show how the Ottoman Empire developed in accordance with the findings of Ibn Khaldun. In the first part of the thesis, Ibn Khaldun's life, the period he lived and his place in the history of science were examined. Thus, it has been researched how Ibn Khaldun wrote the Muqaddımah. In the second part of the thesis, the work called Muqaddımah and Ottoman law were examined together. Rules related to social life, nomadic society structure, settled society structure and state structure were derived from Muqaddımah. These rules are exemplified by using the Ottoman society and state structure.