Pandemi döneminde acil servisteki kardiyopulmoner arrest vakalarının analizi
Analysis of case of cardiopulmonary arrest in emergency department during the pandemic period
  1. Tez No: 765740
  2. Yazar: GÖNÜL VURAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AKDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmamızda yeni tip koronavirüs hastalığı 2019 (Covid-19) pandemisinin, kardiyopulmoner arrest (KPA) vakaların demografik ve laboratuvar özelliklerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: 01.03.2019-01.03.2021 tarihleri arasında KPA gelişen hastalarda restrospektif olarak yapılmıştır. Vakalar hastane dışı kardiyak arrest (HDKA) ve hastane içi kardiyak arrest (HİKA) olarak ayrılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 309 hasta dahil edildi. Bunların 164 (%53.1)'ü pandemi öncesi dönemde, 145 (%46.9)'i ise pandemi döneminde KPA olduğu tespit edildi. Tüm hastalar değerlendirildiğinde yaş median değeri 74.0 (64.0-83.0) olup, 124 (%40)'ü kadın 185 (% 59.9)'i erkektir. 108 (%35.0) hasta HDKA, 201 (%65.0) hasta HİKA gelişmiştir. HDKA gelişen vakaların pandemi dönemindeki yaş median değeri daha düşük bulunmuştur (p=0.009).
Özet (Çeviri)
Introduction: Various cardiovascular effects of Covid 19 has been recently reported. İn this study, we aimed to assess, the effect of demographic and laboratory characteristics in 2 years of all cardiac arrest cases during the pandemic and pre-pandemic period. Method: This is a retrospective case-control study performed in the emergency department of Çanakkale Onsekiz Mart University Hospital between March 1, 2019, and March 1, 2021, in patients with cardiopulmonary arrest. Results: We retrospectively analyzed 309 cardiac arrest patients, 164 cases (53.1%) in pre-pandemic and 145 cases (46.9%) in the pandemic period admitted emergency department. The median age was 74.0 (64.0-83.0) and 124 (40.1%) patients were female in all cases. Hypertension was the most common comorbid disease(33.3%), coronary artery disease(24.3%), diabetes mellitus(21.7%) respectively. Lower median age lower intubation frequency, lower antiaggregant drug use, lower arterial oxygen pressure, lower oxygen saturation and higher dyspnea ratio, higher neutrophil count, ALT, and AST were observed in blood sample tests in OHCA (out-of-hospital cardiac arrest) patients in the pandemic period. Higher dyspnea symptoms, higher frequency of chronic kidney failure, higher statine, and antiaggregant use, and lower lymphocyte count were seen in IHCA in-hospital cardiac arrest patients. Older age and elevated levels of lactate, urea, and troponin were associated with high mortality rates In the pre-pandemic period (p 0.009,