Preterm bebeklerin büyümelerinin değerlendirilmesinde ıntergrowth-21 ve fenton büyüme eğrilerinin karşılaştırılması
Comparison of intergrowth-21ST and fenton growth curves in evaluation of growth of preterm babies
- Tez No: 765757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Prematüre bebeğin postnatal büyüme hızı somatik büyümenin yanı sıra nörolojik gelişim için de önem arz etmektedir. Prematüre bebeğin izleminde hangi büyüme eğrisinin kullanılması gerektiği konusu net değildir. Çalışmamızda hastanemizde yatırılarak izlenen gestasyon yaşı 24-32 hafta bebeklerin doğumda ve ekstrauterin dönemde büyümelerinin INTERGROWTH-21st (IG-21) ve Fenton eğrileri ile değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2016-Aralık 2020 arasında hastanemiz yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılarak izlenen hastaların dosyaları geriye dönük tarandı. Hastalarda doğum ve taburculuktaki antropometrik ölçümler, antenatal ve natal özellikler, prematürite ilişkili morbiditeler not edildi. TORCH enfeksiyonu, major konjenital anomalisi olan hastalar çalışma dışı tutuldu. Veriler SPSS 26 (Statistical Package For Social Sciences) programı kullanılarak analiz edildi. Anlamlılık düzeyi α = 0.05 alındı. BULGULAR: Çalışmaya alınan 272 bebeğin ortanca gestasyonel yaş ve ağırlığı sırasıyla 29+0/7 hafta (min-maks:24+0/7-31+6/7) ve 1140 (min-maks:380-1980) g idi. Her iki büyüme eğrisinde AGA ve LGA saptanma oranları benzerdi.
Özet (Çeviri)
AIM: The postnatal growth rate of premature infants is important for neurological development as well as somatic growth. It is unclear which growth curve should be used in the follow-up of premature infants. Our study aimed to evaluate the growth of babies with 24-32 weeks of gestational age hospitalized in our hospital with INTERGROWTH-21st (IG-21) and Fenton curves at birth and in the extrauterine period. MATERIAL AND METHOD: The files of the patients who were followed up in our hospital's neonatal intensive care unit between January 2016 and December 2020 were scanned retrospectively. Birth and discharge anthropometric measurements, antenatal and natal characteristics, prematurity-related morbidities were noted. Patients with TORCH infection, major congenital anomaly and/or chromosomal abnormality were excluded from the study. Data were analyzed using the SPSS 26 (Statistical Package for Social Sciences) program. The significance level was taken as α = 0.05. RESULTS: The median gestational age and weight of 272 babies included in the study were 29+0/7 (min-max: 24+0/7-31+6/7) weeks and 1140 (min-max: 380-1980) g, respectively. AGA and LGA ratios were similar in both growth curves.