Farklı boyutlarda toplanmış atmosferik partikül madde örneklerinin mikroplastik karakterizasyonu
Microplastic characterization of atmospheric particulate matter samples collected in different sizes
- Tez No: 765756
- Danışmanlar: PROF. DR. EFTADE EMİNE GAGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Plastiklerin yaygın kullanımına bağlı olarak, mikroplastikler ekosistemler ve insan sağlığı için ciddi bir çevresel tehdit haline gelmiştir. Bununla birlikte havadaki mikroplastiklerin atmosferdeki mevcudiyeti ve mevcut mikroplastiklerin boyut aralığının tespiti soluma yoluyla insanların mikroplastiklere maruz kalma seviyesinde önemli rol oynamaktadır. Birçok çalışma atmosferde yer alan mikroplastiklerin varlığını göstermiştir ancak sınırlı sayıda çalışma havadaki mikroplastiklerin boyut dağılımını araştırmıştır. Çalışmanın amacı atmosferde yer alan mikroplastiklerin potansiyel davranışlarını ve özelliklerini inceleyebilmek adına, partikül madde içerisindeki mikroplastiklerin boyut dağılımını araştırmaktır. Kütahya şehir merkezine kurulan kentsel istasyondan kaskat impaktör ile toplanan PM örneklerinde atmosferik mikroplastikler incelenmiştir. MP'lerin havadaki kirlilik davranışlarını kapsamlı ve doğru bir şekilde inceleyebilmek için PM örneklerinde 6 farklı boyut (>10,2; 10,2-4,2; 4,2-2,1; 2,1-1,3; 1,3- 0,69 ve
Özet (Çeviri)
Due to the widespread use of plastics, microplastics have become a serious environmental threat to ecosystems and human health. However, the presence of airborne microplastics in the atmosphere and the determination of the size range of microplastics play an important role in the level of human exposure to microplastics by inhalation. Many studies have already demonstrated the presence of microplastics in the atmosphere, but a limited number of studies have investigated the size distribution of airborne microplastics. This study aims to investigate the size distribution of microplastics in particulate matter, to examine the potential behavior and properties of microplastics in the atmosphere. Atmospheric microplastics were investigated in PM samples collected with a cascade impactor from the urban station established in the city center of Kütahya. In order to comprehensively and accurately examine the air pollution behavior of MPs, the characterization and size distribution of microplastics in 6 different size ranges (>10,2; 10,2-4,2; 4,2-2,1; 2,1-1,3; 1,3- 0,69 ve