Dişsiz rezorbe maksillaya sahip bireylerde sabit protetik rehabilitasyon için posterior maksillaya uygulanacak tedavi tercihinde hekimin eğitim durumu ve tecrübesinin planlamaya etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of physician's educational status and experience on planning in the treatment preference to be applied to the posterior maxilla for fixed prosthetic rehabilitation in individuals with edentulous resorbed maxilla
- Tez No: 765759
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KALAYCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Diş kaybı sonrası ortadan kalkan periodontal ligamanların kemik içi uyaranların eksikliği sebebiyle yatay ve dikey yönde kemik rezorpsiyonu ortaya çıkar. Bu durum üst molarların kaybı sonrası Schneider membranında osteoklast aktivasyonunda artışa yol açarak kısa bir süre içinde sinüs pnömatizasyonuna sebep olur. Bu çalışmadaki amacımız hekimlerin eğitim durumları ve tecrübelerinin dişsiz atrofik maksillaya yapılmak istenen sabit protezlerde posterior maksillaya uygulayacakları yönteme olan eğilimlerini saptamaktır. Bu amaçla kliniğimize başvurmuş ve kliniğimizde üst çenelerine sabit protezler yapılmış hastalardan bir havuz oluşturulmuştur. Hastalar seçilirken rezidüel kretlerin genişliklerinin 4.5mm ve daha fazla olmasına dikkat edilmiştir. Bilgiler dijital ortamda Google Forms aracılığıyla toplanmıştır. Bu Çalışmada SPSS 25 paket programı yardımı ile tanımlayıcı ve açıklayıcı istatistikler, Ki-Kare testi ve bağımsız gruplarda oransal testi kullanılmıştır. Kliniğimize başvurmuş ve dişsiz maksillaya sahip hastalardan seçilerek hastaların panoramik filmleri ve tomografi kesitleri hekimlere sunulmuştur. Amacımız posterior maksillası atrofik total dişsiz hastalarda rezidüel kemik hacmine göre hekimlerin tedavi tercihlerinin aldıkları eğitime ve tecrübesine göre ne tür farklılıklar gösterdiğidir. Hekimlere toplamda 6 hastanın panoramik ve tomografi kesitleri gösterilmiştir. Kemik yükseklikleri en fazla 7 mm ve en az 1mm' dir. Tüm sorularda aynı şıklar kullanılmıştır. Hekimlerden tedavi planlamalarını yapmaları istenmiştir. Genel diş hekimleri daha karmaşık ve ekstra cerrahi işlemlerden kaçınmışlardır. Bu sebeple kısa implant ve all-on-four tekniğine daha çok yönelmişlerdir. Çene cerrahisi uzmanları diğer gruplara oran zigoma implantını daha çok tercih etmişlerdir. Hekimlerin tecrübesi iki basamakta incelenmiştir. Birincisi meslekte geçirdikleri yıl, diğeri ise yılda yaptıkları ortalama implant sayısı üzerinden olmuştur. İki durum içinde tedavi tercihlerinde fark görülmemiştir. Sonuç olarak hekimlerin aldıkları eğitimlerin tedavi tercihleri üzerinde etkin olduğu tecrübenin tedavi tercihlerini çok etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bone resorption occurs in the horizontal and vertical directions due to the lack of intraosseous stimuli in the periodontal ligaments that disappear after tooth loss. This leads to an increase in osteoclast activation in Schneider's membrane after the loss of the upper molars, resulting in sinus pneumatization in a short time. Our aim in this study is to determine the tendency of the education and experience of the physicians to the method they will apply to the posterior maxilla in fixed prostheses intended to be made to the edentulous atrophic maxilla. For this purpose, a pool was formed from patients who applied to our clinic and had fixed prostheses in their upper jaws in our clinic. While selecting the patients, the width of the residual crests was 4.5 mm or more. The information was collected digitally through Google Forms. In this study, descriptive and explanatory statistics, Chi-Square test and proportional test in independent groups were used with the help of SPSS 25 package program. Panoramic films and tomography sections of the patients were presented to physicians, selected from patients with edentulous maxilla who applied to our clinic. Our aim is to determine the differences in the treatment preferences of physicians according to the residual bone volume in total edentulous patients with atrophic posterior maxilla, according to their education and experience. Panoramic and tomography sections of 6 patients in total were shown to the physicians. Bone heights are at most 7 mm and at least 1 mm. The same choices were used in all questions. Physicians were asked to plan their treatment. General dentists have avoided more complex and extra surgical procedures. For this reason, they have tended more towards the short implant and all-on-four technique. Maxillofacial surgeons preferred the zygoma implant more than the other groups. The experience of physicians was examined in two steps. The first was the years they spent in the profession, and the other was the average number of implants they made per year. There was no difference in treatment preferences in the two cases. As a result, it was seen that the training of the physicians was effective on the treatment preferences and the experience did not affect the treatment preferences much.