Muşmula meyvesi çekirdeklerinin katalitik pirolizi
Catalytic pyrolysis of medlar fruit seeds
  1. Tez No: 765760
  2. Yazar: FATIMA TOPAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUDDUSİ AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, biyoyakıt ve değerli kimyasallar elde edilmesi amacıyla muşmula çekirdeklerinin katalizörsüz ve katalitik pirolizi gerçekleştirilmiştir. Katalizörsüz piroliz deneyleri 350, 450, 550 ve 650°C sıcaklıklarda bir saat süreyle gerçekleştirilmiştir. Piroliz sıcaklığının ürün verimlerine ve biyo-yağ bileşimlerine etkisi incelenmiştir. Katalizörsüz deneylerde en yüksek sıvı verimi (ağ. %49,92) ile 550°C'de elde edilmiştir. Katalitik deneyler, aynı sıcaklıklarda MgO, K2CO3, perlit, Fe-yüklenmiş perlit, Cu- yüklenmiş perlit ve Co- yüklenmiş perlit kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Piroliz sıcaklığı ve katalizör tipinin ürün dağılımlarına ve biyo-yağ bileşimlerine içerikleri incelenmiştir. Katalizörsüz ve katalizörlü deneylerde biyo-yağlarda tespit edilen başlıca bileşik türü fenolik bileşikler olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, non-catalytic and catalytic pyrolysis of medlar fruit seeds were performed to obtain biofuels and value-added chemicals. Non-catalytic pyrolysis experiments were performed at 350, 450, 550 and 650°C temperatures for one hour. The effect of pyrolysis temperature on the product yields and composition of bio-oils were investigated. The highest liquid yield (%49,92 wt.) was obtained at 550°C in the non-catalytic experiments. The catalytic experiments were carried out at the same temperatures using MgO, K2CO3, perlite, Fe-loaded perlite, Cu-loaded perlite and Co-loaded perlite. The effect of pyrolysis temperature and catalyst type on product distributions and bio-oil composition were investigated. The major type of compounds identified in the bio-oils were phenolic compounds for both non-catalytic and catalytic experiments.