Sosyal ağ yorgunluğunun öncülleri: Bir model önerisi
Precursors of social network fatigue: A model proposal
  1. Tez No: 765770
  2. Yazar: NİHAL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL GÜLNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Sosyal ağların son dönemlerde kullanıcı kaybetmesi yeni bir kavramın literatüre girmesini sağlamıştır: Sosyal ağ yorgunluğu. Kavram, sosyal ağ üyelerinin platform kullanımının fiziksel ve psikolojik sonuçları üzerine odaklanmaktadır. Sosyal ağ yorgunluğu kavramı temelde öncüllerin belirlenmesi ile genişlemiştir. Literatürde yer alan araştırmalarda henüz sosyal ağ yorgunluğunun öncüllerinin tam olarak netleşmediği vurgulanmaktadır. Bu araştırma temelde bu eksikliği gidermek amacı ile açıklayıcı desende yapılandırılmıştır. Tüm Türkiye'ye konumlanmış bir şekilde 30 ilde 1100 katılımcı ile alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tüm Türkiye'yi ve vatandaşları temsil etmek amacı ile küme, amaçlı ve orantılı örneklem teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada sosyal ağ yorgunluğu, aşırı sosyal ağ yüklenmesi, sosyal ağ mağduriyeti, katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ile platform kullanımına ait bilgiler toplanmıştır. Sonuçlar, katılımcıların orta seviyede sosyal ağ yorgunluğu yaşadığını göstermiştir. Ayrıca aşırı sosyal ağ yüklenmesi, sosyal ağ mağduriyeti ve sosyal demografik özelliklerin bu yorgunluk üzerinde öncül olduğu saptanmıştır. Katılımcıların sosyal ağ yorgunluklarının teknostres ve tükenme ile fiziksel/psikolojik olarak kendini gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The recent loss of users of social networks has led to the introduction of a new concept into the literature: Social network fatigue. The concept focuses on the physical and psychological consequences of social network members, platform use. In the researches in the literature, it is emphasized that the precursors of social network fatigue have not yet been fully determined. The concept of social network fatigue has basically expanded with the determination of antecedents. This research is basically structured in an explanatory pattern with the aim of eliminating this deficiency. A field survey was conducted with 1100 participants in 30 provinces located all over Turkey. In the research, cluster, purposeful and proportional sampling techniques were used in order to represent all of Turkey and its citizens. In the research, information about social network fatigue, excessive social network loading, social network victimization, socio-demographic characteristics of the participants and platform usage were collected. The results showed that the participants experienced moderate levels of social network fatigue. In addition, it has been found that excessive social network loading, social network victimization and social demographic characteristics are the precursors on this fatigue. It has been understood that the participants' social network fatigue manifests itself physically and psychologically with technostress/exhaustion.