Ceza muhakemesi hukuku'nda arama ve elkoyma
Search and seizure in criminal procedural law
- Tez No: 765769
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Arama ve elkoyma, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda, koruma tedbirleri arasında düzenleme altına alınmıĢtır. Her iki tedbir, koruma tedbiri olmalarının doğal bir sonucu olarak, bazı temel hak ve hürriyetleri sınırlandırmaktadır. Bu bağlamda her iki tedbire iliĢkin hükümler bizzat Anayasa'da yer almaktadır. Bu sebeple, her iki tedbire iliĢkin düzenlemelerin ve özellikle de uygulamanın, koruma tedbirlerine iliĢkin ortak özellikler ile hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasına iliĢkin ilkelerle ve özellikle de AĠHM içtihadıyla uyumlu olması zorunludur. Arama ve elkoyma, bağımsız birer tedbir olsalar da çoğunlukla birlikte uygulandıklarından, çalıĢmada birlikte incelenmiĢlerdir. ÇalıĢmanın birinci bölümünde, koruma tedbiri kurumu ve genel olarak temel hak ve hürriyetler konusu ile kısaca her iki tedbirin sınırlandırdığı hak ve hürriyetler inceleme konusu yapılmıĢtır. Ġkinci bölümde arama tedbiri incelenmiĢtir. Bu baĢlık altında arama kavramı, aramanın amaçları, Ģartları, yerine getirilmesi, sona ermesi, denetimi ve hukuka aykırı olarak yerine getirilen aramanın sonuçları ele alınmıĢtır. Üçüncü bölümde ise elkoyma tedbiri incelenmiĢtir. Bu baĢlık altında elkoyma kavramı ve benzer kavramlar, elkoymanın amacı, Ģartları, çeĢitleri, yerine getirilmesi, elkonulan eĢyanın iadesi veya müsaderesi, elkoyma iĢleminin denetimi ve hukuka aykırı olarak yerine getirilen elkoymanın sonuçları ele alınmıĢtır. ÇalıĢmada her iki tedbir ile ilgili ulusal yargı, Anayasa Mahkemesi, AĠHM kararları ve ABD yargı kararlarına yer verilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Search and seizure are regulated in Turkish Criminal Procedure Code, among the protection measures. Both measures, as a natural consequence of being a protection measure, restrict some fundemantal rights and freedoms. In this context, the provisions regarding both measures are included in the Constitution itself. Therefore, it is imperative that the regulations and implementation of both measures comply with the common characteristics of the protection measures and the principles regarding the limitation of rights and freedoms and the case law of the ECtHR. Although search and seizure are independent measure, they are examined together in this study, as they are mostly applied together. In the first part of the study, the institution of protections measures and fundemental rights and freedoms in general and the rights and the freedoms restricted by both measures were examined. In the second part, search measure was examined. Under this title, the concept of search, the purposes, conditions, fulfillment, termination, supervision and the results of the illegal search. In the third part, the seizure measure was examined. Under this title, the concept of seizure and and similar concepts, the purposes, conditions, types, fulfillment of the seizure, the return or confiscation of the confiscated goods, the control of the seizure process and the results of the illegal seizure were discussed. The study included, National Judicial, Turkish Constitutional Court and ECtHR decisions and th U.S. judicial decisons related to both.