Ortaokul ve lise düzeyi öğretmenlerin özyeterlikleri, mesleki motivasyon düzeyleri ve tükenmişlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the self-efficacy of secondary and high school level teachers, their level of professional motivation and perceptions of burnout
- Tez No: 765777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NEJAT AKFIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin özyeterlik algılarının, mesleki motivasyon düzeylerinin ve tükenmişliklerinin ne boyutta olduğu; öğretmenlerin öz yeterlik algıları, motivasyon düzeyleri ve tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin ne olduğu; özyeterlik, mesleki motivasyon ve tükenmişliğin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılığı; motivasyonun özyeterlik ile tükenmişlik arasında aracılık rolünün olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma için Bursa İli Merkez İlçelerde görev yapan 809 öğretmenden veri toplanmıştır. Öğretmenlerden bilgi toplamak için kişisel bilgi formu, Öğretmen Özyeterlik İnancı Ölçeği, Öğretmen Mesleki Motivasyon Ölçeği ve Öğretmen Mesleki Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS programı aracılığı ile betimsel istatistikler, pearson korelasyon analizi, çoklu regresyon, ANOVA (tek yönlü varyans analizi), bootstrapping analizi ve bağımsız örneklemler t testi kullanılarak yapılmıştır. Normal dağılım göstermeyen veriler için Kruskal Wallis Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda özyeterlik, mesleki motivasyon ve tükenmişlik, alt boyutlar çerçevesinde tartışılmıştır. Özyeterlik ve mesleki motivasyon ile tükenmişlik arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Özyeterlik, mesleki motivasyon ve tükenmişlik, cinsiyet, eğitim düzeyi, mesleki kıdem, branş, haftalık ders yükü, haftalık mesai saati, görev yaptığı okul yapısı ve görev yaptığı okul türü değişkenlerine göre incelenmiştir. Ayrıca motivasyonun, özyeterlik ile tükenmişlik ilişkisinde aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the extent of teachers' self-efficacy perceptions, professional motivation levels and burnout; what is the relationship between teachers' self-efficacy perceptions, motivation levels and burnout; differences in self-efficacy, professional motivation and burnout according to various demographic variables; It was investigated whether motivation has a mediating role between self-efficacy and burnout. For the research, data were collected from 809 teachers working in the Central Districts of Bursa Province. Personal information form, Teacher Self-Efficacy Belief Scale, Teacher Professional Motivation Scale and Teacher Professional Burnout Scale were used to collect information from teachers. Data analysis was performed using the SPSS program using descriptive statistics, pearson correlation analysis, multiple regression, ANOVA (one-way analysis of variance), bootstrapping analysis, and independent samples t-test. Kruskal Wallis Analysis was used for data that did not show normal distribution. As a result of the research, self-efficacy, professional motivation and burnout were discussed within the framework of sub-dimensions. A negative significant relationship was found between self-efficacy and professional motivation and burnout. Self-efficacy, professional motivation and burnout were examined according to the variables of gender, education level, professional seniority, branch, weekly course load, weekly working hours, school structure and school type. In addition, it has been determined that motivation has a mediating role in the relationship between self-efficacy and burnout.