A Modified anaerobic contact process for treating low strength wastewater
Seyreltik atıksuların geliştirilmiş bir havasız aktif çamur prosesinde arıtılması
- Tez No: 76581
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNY KOCASOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Yaygın bir şekilde kullanılan havalı (aerobik) atıksu arıtma sistemlerinde, işletme masraflarının büyük bölümü havalandırma ve çamur bertarafı için harcanmaktadır. Bu sebeple, işletme masrafları daha az olan havasız (anaerobik) sistemlerin geliştirilmesi gereklidir. Bu çalışmada yem bir anaerobik proses geliştirilmiştir. Tasarlanan düzenek devamlı çalışan otomatik bir pilot tesisten oluşmaktadır. Kapasitesi 17 L olan havasız reaktörden çıkan su, basınçlandırılarak çökeltme tankına verilmektedir. Çöken çamur reaktöre geri döndürülerek buradaki bakteri konsantrasyonunun yüksek tutulması sağlanmıştır. Toplam KOİ konsantrasyonları ortalama 215, 658 ve 1418 mg/L değerlerinde olan üç sentetik atıksu, geliştirilmiş düzenekte aynı hidrolik bekletme sürelerinde ve 35°C'de arıtmaya tabi tutuldu. Optimum işletme şartlan, toplam KOİ konsantrasyonu 658 mg/L, süzülmüş KOİ konsantrasyonu ise 504 mg/L olan atıksu ile çökeltme tankında 1.0 atm basınç altında gerçekleştirildi. Hidrolik bekletme süresi 10.7 saat olan düzeneğin toplam KOİ giderme verimi % 76, süzülmüş KOİ giderme verimi ise % 71 olarak ölçüldü. Düzenek, 1.50 kg KOİ/m3/günllük organik yükte çalıştırıldı. Deney süresince atık çamur boşaltılmayıp çamur yaşı 88 gün olarak hesaplandı. Tesisin çıkış suyundaki AKM konsantrasyonu sadece 25 mg/L olarak ölçüldü. Deney, 658 mg/L KOfye sahip atıksu ile üç değişik basınçta (1.3, 0.7 ve 0.1 atm) tekrarlandı ve kullanılan sistem için 1.0 atm'in optimum basınç olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the conventional aerobic wastewater treatment processes, main part of the operation costs is spent for aeration and sludge disposal. Therefore, anaerobic treatment processes having lower operating costs should be developed. In this study, a new anaerobic process was developed. The designed set-up consisted of a continuously working pilot plant fully automated. Effluent coming from the anaerobic reactor having an operation capacity of 17 L was pressurized into the settling tank. The settled sludge was fed back into the reactor by which the microbial population in the reactor could be increased. Synthetic wastewaters having three different average CODt figures (215, 658 and 1418 mg/L) were treated in the developed set-up at the same HRT and at 35°C. Optimum operational conditions were obtained with influent CODt and CODf concentrations of 658 and 504 mg/L respectively and under a gauge pressure of 1.0 atm in the settling tank. At an HRT of 10.7 hours, CODt and CODf removal efficiencies were 76 and 71 per cent ¦a respectively. The set-up operated with OLR of 1.50 kg CODt/m /day. Excess sludge was not disposed and the sludge age was calculated as 88 days. Effluent TSS concentration was only 25 mg/L. The experiment was repeated with the wastewater of 658 mg/L with three different gauge pressures (1.3, 0.7, 0.1 atm). It was concluded that 1.0 atm was the optimum one for the developed set-up.