A study of shipping industry and assesment of environmental impacts in Turkey
Denizcilik endüstrisi ve Türkiye'deki çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 76582
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KOCASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Denizcilikle ilgili çevre değerlerin ve ilgili standartların/güvenlik uygulamalarının önemini her ülkenin açıkça anladığı ve kabul etmiş olduğu, son yıllarda, uluslararası platformlarda istenmektedir. Bu çalışmanın amacı; uluslararası standardizasyon gelişmelerinin Türkiye'ye yansımalarını ve uluslararası platformlarda istenen çok sıkı standartlara denizcilik endüstrisinde ulaşmanın yollarını değerlendirmek/araştırmaktı. Bu amaçla; Türk Denizcilik Endüstrisinin genel durumu, son yıllardaki gelişimi, geldiği yerin uluslararası standardlarla ne kadar uyum içinde olduğu ve anahtar platformlarda bu standartlara nasıl daha etkili olarak ayak uydurması gerektiği incelenmiştir. Türkiye'nin bu süreçte biran önce atması gereken adımlar, ülkenin ekonomik gücünün göstergeleri sayılabilecek limanlarının sorunlarıyla özellikle değerlendirilmiştir. Sonuçlar; Türk Denizciliğinde/Limanlarında düşük standart sorununun üstesinden gelmenin nasıl bir ekonomik, ticari ve teknolojik ilişki ifade ettiğinin analiziyle elde edilmiştir. Ayrıca, Türk Boğazlarındaki tanker kazalarının çevre ve insan üzerindeki etkilerinin değerlendirmesi yapılmıştır. Deniz kirliliği ve diğer çevresel etkilerinin sosyal maliyet/fayda analiziyle de 'Boğazlar' alternatifi yerine 'Boru Hattı' alternatifi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance of the environmental concerns at shipping and the related standards/safety measures have become subject to clear understanding and acceptance of each country at international platforms. The aim of this study was to evaluate/investigate the reflections of the international standardization developments at Turkey and the ways for reaching the very strict and internationally requested standards at her shipping industry at once. For this purpose; general evaluation of the prospective Turkish Shipping Industry, its development during the recent years, its current performance in the terms of conforming with the international standards and ways for reaching these standards with a better conformance have been investigated. The necessary steps that Turkey should immediately take during this period have been evaluated by specifically studying the problems of the Turkish Ports that can be defined as evident indicators of the economic power of a country. The results were expressed by analyzing the economic, commercial and technological means of overcoming the substandardization at Turkish Shipping/Ports. Moreover, 'Pipe-Line' alternative has been suggested instead of 'Straits' alternative with social cost/benefit analysis of marine pollution and other environmental effects that have been studied by evaluating the effects of tanker accidents on environment and human nature.