Çevresel akış miktarının standardize yağış indeksi ile ilişkisi
Relationship between environmental flow and standardized precipitation index
- Tez No: 765816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çevresel akışın doğru hesaplaması ve değerlendirilmesi su kaynağının devamlılığını sağlamanın en önemli adımlarından biridir. Böylece hem çevreye olan etkiler en aza indirilir hem de ekonomik kayıpların önüne geçilmiş olur. Özellikle küresel ısınma ve buna bağlı kuraklığın artmasıyla beraber yukarıda bahsi geçen konular daha da ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada amaç; çevresel akış miktarının tahminine yönelik olmak üzere çevresel akış ile standardize yağış indeksi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu kapsamda çalışma bölgesi olarak seçilen Gediz Havzası'na ait Akım Gözlem İstasyonlarına ait veriler temin edilerek ve Tennant yöntemi temel alınarak bölge için kurak ve ıslak periyotlar belirlenmiş ve yıllık ortalama akış yüzdeleri hesaplanmıştır. Yine havza içinde bulunan ve Akım Gözlem İstasyonlarına yakın konumdaki Yağış Gözlem İstasyonlarının aylık yağış verileri kullanılarak da ilgili döneme ait Standardize Yağış İndeksleri elde edilmiştir. Bu iki değişken arasındaki ilişkiler grafikler yardımıyla her bir periyot (ıslak/kurak) ve istasyon için belirlenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental flow assessment is one of the most important steps in ensuring the water resource sustainability. Thus, the effects on the environment are minimized and economic losses are prevented. Particularly with the increase of global warming and related drought, the above-mentioned issues come to the fore even more. In this study; the aim is to reveal the relationship between environmental flow and Standardized Precipitation Index for intending the environmental flow estimation. In this context, the data of the flow observation stations of the Gediz Basin, which was selected as the study area, were obtained. Based on the Tennant method, dry and wet periods were determined for the region and annual average flow percentages were calculated. Standardized Precipitation Indices for the relevant period were obtained by using the monthly precipitation data of the Precipitation Observation Stations located in the basin and close to the Flow Observation Stations. The relationships between these two variables were determined and evaluated for each period (wet/dry) and station with the help of graphics.