Covid-19 tanısı için SARS-CoV-2 hızlı antijen test kitinin performansının RT-qPCR testi ile karşılaştırılması
Comparison of performance of SARS-CoV-2 rapid antigen test kit with RT-qPCR Test for diagnosis of Covid-19
- Tez No: 765840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Günümüzün pandemisi olarak tarihe geçen SARS-CoV-2 virüsünün sebep olduğu COVID-19 salgınının, SARS-CoV-2 özelinde rutin mikrobiyolojik tanıda altın standartı, uygun klinik örneklerde viral RNA varlığının tespitini yapan gerçek zamanlı revers transkriptaz-polimeraz zincir reaksiyonu (q-RT-PCR)'dur. COVID-19 hastalığının serolojik tanısında viral proteinlerin saptanması amacıyla geliştirilen antijen testleri de yaygınlaştırılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, SARS-CoV2 antijeninin saptanması için hızlı bir immünokromatografik test olan Hızlı Antigen test performansının PCR'a kıyasla değerlendirilmesidir. Bu amaç kapsamında gönüllülerden nazofarengeal sürüntü yöntemiyle alınan numuneler, eş zamanlı olarak çalışıldı ve çıkan sonuçlar, yaş, cinsiyet, Ct değeri, görülen semptomlar gibi parametreler ışığında değerlendirildi. 185 kişilik çalışma grubumuzdan 148 kişinin PCR ve Hızlı Antijen test sonuçları uyumluluk gösterirken, 37 kişinin sonuçlarında uyumsuzluk görülmüştür. Genel olarak antijen testinde SARS-CoV-2 enfeksiyonun saptanması için duyarlılığına ve özgüllüğüne bakıldığında sırasıyla %63 ve %100 olduğu görülmüştür. Antijen testinin doğruluğunun %80 (Cohen's K=0,690, %95,p
Özet (Çeviri)
Real-time reverse transcriptase-polymerase chain reaction (q-RT), which detects the presence of viral RNA in appropriate clinical samples, is the gold standard in routine microbiological diagnosis of the COVID-19 epidemic, which is caused by the SARSCoV-2 virus, which has gone down in history as today's pandemic. -PCR). Antigen tests developed to detect viral proteins in the serological diagnosis of COVID-19 disease have also started to become widespread. The aim of this study is to evaluate the performance of the Rapid Antigen test, which is a rapid immunochromatographic test for the detection of SARS-CoV-2 antigen, compared to PCR. For this purpose, samples taken from volunteers by nasopharyngeal swab method were studied simultaneously and the results were evaluated in the light of parameters such as age, gender, Ct value, and symptoms. While the PCR and Rapid Antigen test results of 148 people from our study group of 185 people were compatible, the results of 37 people were inconsistent. In general, the sensitivity and specificity for the detection of SARS-CoV-2 infection in the antigen test were 63% and 100%, respectively.