Using seeker optimization to enhance the broadband performance of electromagnetic absorbers and matching circuits
Elektromanyetik emiştiricilerin geniş bant performansını ve eşleştirme devrelerini artırmak için arayıcı optimizasyonunu kullanma
- Tez No: 765844
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CEM HASAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Arayıcı Optimizasyon Algoritması (SOA), nispeten yeni bir umut verici biyo-ilhamlı optimizasyon tekniği olarak dört temel elektromanyetik problemi çözmek için düşünülmüştür. Eldeki probleme göre, kullanılan teknikten en fazla faydayı elde etmek için SOA'nın değiştirilmiş versiyonları uygulanmıştır. İlk iki problemde iki farklı tip geniş bantlı soğurucu ele alınmıştır. Birinci problem tasarımında, geniş frekans ve geliş açıları aralığında sürekli ve ayrık değişkenlerin dikkate alındığı çok katmanlı soğurucu tasarımına çift aşamalı SOA uygulanmıştır. İkinci problem, MATLAB'ın kodlama ortamı ve CST'nin güçlü simülasyon ortamı olduğu matematiksel modelleri kullanmak yerine, CST ve MATLAB programları arasında uygulama program arayüzü (API) kullanarak seçilen bir frekans bandı üzerinde metamalzeme soğurucuların performansının arttırılmasıdır. Üçüncü ve dördüncü tasarımlarda, çoklu saplamalı ve konik çeyrek dalga eşleştirme devrelerini tasarlamak için SOA kullanılmıştır. PUFF simülatörü kullanılarak mikroşerit hatlarının gerçek boyutları da elde edilmiştir. Her bir problem için birçok sayısal örnek ele alınmıştır, Sonuçlarda görüleceği üzere, SOA kullanılarak elde edilen tasarımlar çoğu durumda literatürdekinden daha üstün ve daha basittir.
Özet (Çeviri)
In this work Seeker Optimization Algorithm (SOA) as a relatively new promising bio-inspired optimization technique has been considered to solve four pivotal electromagnetic problems. According to the problem in hand, we applied modified versions of the SOA to get the most benefits of the used technique. In the first two problems, two different types of wideband absorbers have been considered. In the first problem design double stage seeker optimization algorithm has been applied to the multilayer absorbers design where continuous and discrete variables over wide-range of frequencies and incident angles are considered. The second problem is the enhancement of the performance of metamaterial absorbers over a selected frequency band using an Application Program Interface (API) between the CST and the MATLAB programs rather than using the mathematical models, where MATLAB is the coding environment and the CST is the powerful simulation environment. In the third and fourth designs, SOA have been used to design multi-stub as well tapered quarter wave matching circuits. where the real dimensions also the microstrip lines have been obtained using PUFF simulator. For each problem, many numerical examples have been considered, the results showed that, the designs obtained using SOA is superior and simpler in most cases than the ones in the literature.