Pron pozisyonda omurga cerrahisi uygulanan hastalarda pozisyon değişimi sonrası gelişen hipotansiyon için öngörülen faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors predicted for hypotension developing after position change in patients which WAS performed in the prone position
- Tez No: 765845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA EFSUN ÖZGÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Omurga cerrahisi geçiren hastalarda, supin pozisyondan pron pozisyona döndükten sonra hipotansiyon gelişebilmektedir. İntraoperatif hipotansiyonun kısa süreli olsa bile postoperatif omurilik iskemisi ve görme kaybı gibi ciddi komplikasyonlarla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Amacımız bu hasta grubunda pozisyon değişikliği ile ilişkili hipotansiyon gelişimindeki risk faktörlerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel çalışmamıza 01.11.2020 – 01.07.2021 tarihleri arasında, 18 yaş üstü, genel anestezi altında pron pozisyonda omurga cerrahisi geçirecek, 103 hasta dahil edildi. Hastaların detaylı tıbbi özgeçmişi ve kullandığı ilaçlar kayıt altına alındı. Ameliyathane odasına alınan hastalara perioperatif dönem boyunca rutin monitörizasyon ve arteriyel kanülasyonundan sonra PPV monitörizasyonu uygulandı. Pron pozisyona döndükten sonra arteriyel monitörizasyonda OAB 55 mmHg'nin altında olan veya preoperatif ölçülen OAB'ye göre kan basıncı yüzde 20'den fazla düşen hastalar hipotansif grup (Grup H, 50 hasta), geri kalan hastalar normotansif grup (Grup N, 53 hasta) olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki grup arasında hastaların demografik verileri, komorbidite sıklıkları, kullandığı antihipertansif ilaçlar ve çeşitleri, perioperatif PPV değerleri, ejeksiyon fraksiyon oranları, akciğer kompliyansları ve hava yolu basınç değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Grup H'de komorbidite varlığı oranı, hipertansiyon tanısının olması, düzenli beta-blokör ilaç sınıfından bir ajan kullanılması, indüksiyon öncesi PPV değerinin yüksek olması istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Ayrıca Grup H'de yaş ortalaması daha yüksek, sigara kullanım oranı daha düşüktü. Diğer demografik verilerde anlamlı farklılık tespit edilmedi. Ejeksiyon fraksiyon oranı Grup H'de anlamlı olarak daha düşük saptandı. ACEi+ARB kullanım oranı Grup H'de daha yüksek olsa da istatistiksel olarak anlamlı değildi. Akciğer kompliyansı, tepe inspirasyon basıncı, plato basıncı, akciğer sürücü basıncı arasında iki grup arasında fark tespit edilmedi. Operasyon başlangıç anındaki hemoglobin değerleri, laktat seviyeleri, bazal GFR düzeyleri bakımından anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Genel anestezi indüksiyonuna bağlı gelişen hipotansiyondan bağımsız olarak, pron pozisyona dönecek olan vertebral cerrahi geçiren hastalarda PPV değerinin yüksek olması, hipertansiyon tanısının olması, beta-blokör ajan kullanımı pozisyon değişikliği sonrası hipotansiyon gelişmesinin sebepleri arasında sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypotension may develop after returning from the supine position to the prone position in patients undergoing spine surgery. Intraoperative hypotension has been shown to be associated with serious complications such as postoperative spinal cord ischemia and vision loss, even if it is short-lived. Our aim is to reveal the risk factors in the development of hypotension associated with position change in this patient group. Materials and Methods: 103 patients over the age of 18 who will undergo spinal surgery in the prone position under general anesthesia between 01.11.2020 and 01.07.2021 were included in our prospective, observational study. The detailed medical history of the patients and the drugs they used were recorded. PPV monitoring was applied to the patients who were taken to the operating room after routine monitoring and arterial cannulation during the perioperative period. After returning to the prone position, patients with MAP below 55 mmHg on arterial monitoring or with a blood pressure reduction of more than 20 percent according to preoperatively measured MAP were in the hypotensive group (Group H, 50 patients), the remaining patients were in the normotensive group (Group N, 53 patients). ) were divided into two groups. Demographic data, comorbidity frequencies, antihypertensive drugs used and types, perioperative PPV values, ejection fraction rates, lung compliance and airway pressure values were compared between the two groups. Results: The rate of comorbidity, diagnosis of hypertension, use of an agent from the regular beta-blocker drug class, and high pre-induction PPV value were found to be statistically significantly higher in Group H. In addition, the mean age was higher and the rate of smoking was lower in Group H. No significant difference was detected in other demographic data. Ejection fraction ratio was found to be significantly lower in Group H. Although the ACEi+ARB usage rate was higher in Group H, it was not statistically significant. There was no difference between the two groups in terms of lung compliance, peak inspiratory pressure, plateau pressure, and lung driving pressure. There was no significant difference in terms of hemoglobin values, lactate levels, and basal GFR levels at the beginning of the operation. Conclusion: Regardless of hypotension due to general anesthesia induction, high PPV value, diagnosis of hypertension, use of beta-blocker agents can be counted among the reasons for the development of hypotension after repositioning in patients undergoing vertebral surgery that will return to the prone position.