Lineer olmayan dördüncü mertebeden fark denklemleri için Lyapunov tipi eşitsizlikler
Lyapunov type inequalities for nonlinear fourth order differenceequations
  1. Tez No: 765857
  2. Yazar: NİLAY TURHAN KADAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBİL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu ve tezde yapılan çalışmalar hakkında kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde fark operatörü tanımı ve fark operatörü ile ilgili özellik ve teoremlere yer verilmiştir. Üçünçü bölümde Lyapunov tipi eşitsizlikler ve günümüze kadar olan süreçte bazı yazarların ifade ettiği kavramlar ve teoremler ifade edilmiştir. Dördüncü bölümünde, dördüncü mertebeden alt ve süper yarı lineer fark denklemi için Green fonksiyonu ve matematiğin uygun özellikleri kullanarak Hartman ve Lyapunov tipi eşitsizlikler verilmiştir. Beşinci bölümde ise tezin sonucu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of five chapters. In the first chapter, information concerning the subject of the thesis and works which are related with this subject are shortly given. In the second part, the definition of the difference operator and the properties and theorems about the difference operator are given. In the third part, Lyapunov type inequalities and the concepts and theorems expressed by some authors in the process until today are expressed. In the fourth part of the thesis, Hartman and Lyapunov type inequalities have been given for the fourth order sub and super half linear difference equation by using Green's function and appropriate properties of mathematics. In the fifth section, the result of the thesis is included.