John Locke felsefesinde etik değerler ve siyaset ilişkisi
The relationship of ethical values and politics in John Locke philosophy
  1. Tez No: 765872
  2. Yazar: ŞÜKRAN DAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MÜNİR DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmamız Aydınlanma dönemi ve akıl çağı olarak ifade edilen 18.yüzyılın öncüleri arasında yer alan İngiliz filozof John Locke'un etik değerler ve siyaset ilişkisini açıklamak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmamız iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde Locke'un ahlakî değerleri üzerindeki düşünceleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise Locke'un siyaset kuramı üzerinde bir inceleme yapılmıştır. Birinci bölümde alt başlıklar halinde etik ve etik değerleri, etik değerlerin belirleyici kriteri olarak haz ve acıyı kabul eden hedonizm kavramını, mutluluk, erdem, irade ve özgürlük konularının yanı sıra siyaset kuramı bağlamında etiği descripsiyonize etmeye çalışacağım. Etik ve etik değerler konusu içerisinde yer alan insana yüklenmiş ahlakî bir yükümlülüğün var olup olmadığına ve eğer böyle bir ahlakî yükümlülük varsa bu yükümlülüğe insanların nasıl ulaştıkları hakkındaki sorulara cevap bulmaya çalıştık. Locke açısından doğuştan getirdiğimiz herhangi bir bilgi olmamasına karşın insanların doğa yasasının bilgisine nasıl ulaştıkları hakkında araştırma yapılacaktır. İkinci bölümde ise alt başlıklar halinde uygarlık (medeni) durumu ve toplum sözleşmesi başlığı altında doğal durumu, rıza kavramlarını ele almaya çalıştık. Diğer taraftan insanların doğuştan sahip oldukları temel hakların korunması için oluşturulan toplum sözleşmesi, liberalizm ve kuvvetler ayrılığı konularını ayrı başlıklar altında ele alarak Locke felsefesi açısından yasa kavramı içerisinde yer alan sivil, saygınlık ve tanrısal yasa kavramlarını ve mülkiyet konusunu inceleyeceğim.
Özet (Çeviri)
It is designed to explain the ethical values and political relationship of John Locke, one of the pioneers of the 18th century referred to as the age Enlightenment and the age of Reoason. Our study consists of two parts and the result part. Chapter one examines Locke's views on his moral values. In the second episode, an examination of Locke's political theory was conducted. In the first part, I will try to describe ethics and ethical values in subheadings, the concept of hedonism that accepts pleasure and pain as the determining criterion of ethical values, and ethics in the context of political theory as well as happiness, virtue, will and freedom. In the second part, we tried to deal with the concepts of the natural state and consent under the title of civilization (civilized) state and social contract in subheadings. On the other hand, I will examine the concept of law and property issues from the point of view of Locke's philosophy by considering the issues of social contract, liberalism and separation of powers under separate headings.