Okuma çemberi yönteminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersine ilişkin kavramsal anlayışlarına ve tutumlarına etkisi
The effect of the reading circle method on the conceptual understandings and attitudes of primary school 4th grade students regarding the science course
  1. Tez No: 765871
  2. Yazar: EZGİ TOPÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı okuma çemberi yönteminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersine ilişkin kavramsal anlayışlarına ve tutumlarına etkisini incelemektir. Mevcut araştırma, nitel araştırma türlerinden durum çalışması olarak yürütülmüştür. Araştırma, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa şehrinin Eyyübiye ilçesine bağlı bir devlet okulunda sürdürülmüştür. Araştırmaya, dördüncü sınıfta öğrenim gören 5 öğrenci katılmıştır. Bu öğrencilerle okuma çemberi oturumları gerçekleştirilmiş ve öğrencilerin fen bilimlerine yönelik kavramsal anlayışları ve tutumları incelenmiştir. Araştırma süreci 12 hafta sürmüş ve öğrencilerle 5 okuma çemberi oturumu tamamlanmıştır. Katılımcıların fen bilimlerine yönelik kavramsal anlayışlarını belirleyebilmek için araştırmacı tarafından hazırlanan çalışma kâğıdı (kelime ilişkilendirme testi, kavramsal çağrışım, kavram haritası, boşluk doldurma, tanılayıcı dallanmış ağaç ve kare bulmaca) kullanılmıştır. Katılımcıların tutumları ve okuma çemberine yönelik görüşleri ise görüşmeden elde edilen verilerle ortaya konulmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara bakıldığında okuma çemberi yönteminin, katılımcıların fen bilimleri dersine ilişkin kavram yanılgılarını ve tutumların olumlu yönden etkilediği görülmektedir. Uygulama öncesinde katılımcılarda var olan eksik ya da yanlış kavramsal anlayışların, okuma çemberi uygulaması sonrasında iyileşmiş olduğu ve kavramsal anlayışlarının geliştiği belirlenmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler incelendiğinde, katılımcıların okuma çemberi yöntemini oldukça faydalı, işlevsel ve anlamlı buldukları görülmektedir. Ayrıca katılımcıların resimli bilim kitaplarına yönelik olumlu düşünceleri ve tutumları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
For this purpose, it is to investigate the understanding and attitudes of the method of reading method about being able to examine the science of 4th grade education. The present research was conducted as a case study, one of the qualitative research types. The research was carried out in a school in Eyyübiye district of Şalıurfa in the 2021-2022 academic year. The research is 5 students with a simple user design. With this education, their conceptual understandings and tendencies towards the sciences of teaching reading, realized and educational sciences. It lasted 12 weeks and was completed with 5 reading trainings with a target. Study-related paper (vocabulary testing, conceptualization, concept map, bounded fill, branched and squared review) was used by the researchers to predict participants' conceptual designs for science. The attitudes of the participants and their views on the reading circle were revealed by the training obtained from the interview. The method of acquiring knowledge about what is obtained in research seems to learn from the fallacy of knowledgeable concepts about knowledge education. Applications derived from reviewing existing incomplete or conceptual conceptualizations in application development are improved and conceptually advanced. With this, it is thought that they can be useful and targeted in order to be raised without being interviewed and trained, and to teach how to be educated. Distinguish is for picture science books.