Gestasyonel diyabetin 5 ile 12 yaş aralığındaki çocuklarda obezite ve obezite ilişkili sorunlara katkısı
The contribution of gestational diabetes to obesity and obesity-related problems in children aged 5 to 12
  1. Tez No: 765910
  2. Yazar: EZGİ ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gestasyonel diyabet çocuklarda kardiyometabolik problemlere yol açarak ileriki yaşlarda kardiyovasküler hastalıklar için risk oluşturmaktadır. Bu çalışmada gestasyonel diyabetin, çocuklarda obezite, glukoz intoleransı (insülin direnci), dislipidemi ve diyabet ilişkisin incelenmesi amaçlandı. METOD: Çalışmaya anamnezde gestasyonel diyabeti olan 5-12 yaş arası 35 çocuk çalışma grubu ve 40 adet kontrol grubu alındı.Tüm çocukların antropometrik ölçümleri alındı. Açlık serum lipidleri, glukoz, insülin düzeyleri belirlendi. Çocukların doğum kilosu, anne sütü alım süresi, obstetrik öyküleri anamnezlerinde öğrenildi. BULGULAR: Gestasyonel diyabeti (GDM) olan anne çocuklarının vücut kitle indeksi (VKİ) kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,016). Çalışma grubundaki çocukların SDS değeri 0,84 iken kontrol grubunun -0,06 saptandı. Bu fark istatistiksel açıdan anlamlıydı(p=0,016). Laboratuvar değerlerinden BUN, total kolesterol, LDL, insülin ve HOMA-IR düzeyleri GDM'li anne çocuklarında kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptandı (sırasıyla p=0,006, p=0,031, p=0,016, p=0,011, p=0,017). SDS skoruna göre sınıflama yaptığımızda normal kilo oranı çalışma grubunda %35 iken (n=12) kontrol grubunda %70 (n=28) ve fazla kilolu oranı çalışma grubunda %38 iken (n=13) kontrol grubunda %13 (n=5) saptandı. Bu farklar istatistiksel açıdan anlamlı bulundu (p=0,008). HOMA-IR testi çalışma grubunun %53'ünde (n=18), kontrol grubunun da %78'nde (n=31) normal sınırlarda bulunurken, çalışma grubunun %47'sinde (n=16) ve kontrol grubunun %22'sinde (n=9) normalden yüksek saptandı. Bu farklar istatistiksel açıdan anlamlı bulundu(p=0,026).
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND AIM: Gestational diabetes gives rise to cardiometabolic problems in children and poses a risk for cardiovascular diseases in older ages. In this study, it was aimed to examine the relationship between gestational diabetes and obesity, glucose intolerance (insulin resistance), dyslipidemia and diabetes in children. METHODS: The study groups included children aged 5-12 years. The study groups included 35 childeren with gestational diabetes in the anamnesis and 40 control without gestational diabetes. Anthropometric measurements of all children were taken. Fasting serum lipids, glucose and insulin levels were determined. The birth weight, duration of breastfeeding, and obstetric history of the children were learned via their anamnesis. RESULTS: The body mass index (BMI) of the children whose mothers with gestational diabetes (GDM) was found to be significantly higher than the control group (p=0.016). While the SDS value of the children in the study group was 0.84, it was -0.06 in the control group. This difference was statistically significant (p=0.016). Among the laboratory values, BUN, total cholesterol, LDL, insulin and HOMA-IR levels were found to be significantly higher in the children of mothers with GDM compared to the control group (p=0.006, p=0.031, p=0.016, p=0.011, p=0.017, respectively). When we classify according to the SDS score, while the normal weight rate was 35% (n=12) in the study group, 70% (n=28) in the control group, and 38% (n=13) in the study group, while the rate of overweight was 13% (n=5) in the control group. These differences were found to be statistically significant (p=0.008). While the HOMA-IR test was within normal limits in 53% (n=18) of the study group and 78% (n=31) of the control group, it was found in 47% (n=16) of the study group and 22% of the control group. (n=9) was found to be higher than normal. These differences were found to be statistically significant (p=0.026).