Primer ve reaktif trombositozlu hastaların ayırıcı tanısında klinik ve laboratuvar parametreleri karşılaştırılması: Tek merkez deneyimi
Comparison of clinical and laboratory parameters in the differential diagnosis of patients with primary and reactive thrombocytosis: A single center experience
- Tez No: 765911
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE BAHRİYE PAYZIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Primer ve reaktif trombositoz ayırıcı tanısında yer alan klinik ve laboratuvar parametrelerini karşılaştırmak ve ayırıcı tanıdaki yerlerini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada Ocak 2005 ile Ocak 2020 tarihleri arasında icd kodları d75.2, d47.1 ve d47.3 olan 915 hastanın elektronik dosya kayıtları retrospektif olarak tarandı. Ardışık yapılan hemogram sayımlarında trombosit sayısı >450.000 /mikroL olan ve kayıt verileri yeterli olan 521 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların laboratuvar ve klinik parametreleri retrospektif olarak değerlendirildi. Bu veriler ve 2016 WHO Myeloproliferatif hastalıklar sınıflandırması ile reaktif ve primer trombositoz ayırıcı tanısı yapıldı. Bulgular: Primer (Grup 1), reaktif (Grup 2) ve etyoloji kesin belirlenemeyen (Grup 3) trombositoz tanılı 195'i erkek 521 hasta çalışmaya alındı (E/K: 0,6/1). Ortanca yaş:59 (16-91) bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: It was aimed to compare the clinical and laboratory parameters in the differential diagnosis of primary and reactive thrombocytosis and to investigate their roles in the differential diagnosis. Material and Method: In this study, electronic file records of 915 patients with icd codes d75.2, d47.1 and d47.3 between January 2005 and January 2020 were retrospectively scanned. A total of 521 patients with platelet count >450.000/microL in consecutive hemogram counts and with sufficient registration data were included in the study. The laboratory and clinical parameters of the patients were evaluated retrospectively. With these data and the 2016 WHO Myeloproliferative diseases classification, differential diagnosis of reactive and primary thrombocytosis was made. Results: 521 patients, 195 of whom were male, with thrombocytosis of primary (Group 1), reactive (Group 2) and undetermined etiology (Group 3) were included in the study (M/F: 0.6/1). Median age: 59 (16-91) was found.