İngiliz Sir Philip Henry Wodehouse Currie'nin İstanbul Büyükelçiliği (1893-1898)
British Sir Philip Henry Wodehouse Currie's Embassy of Istanbul (1893-1898)
- Tez No: 765909
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİM ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 467
Özet
Tezin ana konusu, İngiliz diplomat Sir Philip Henry Wodehouse Currie'nin 1893-1898 yılları arasında İstanbul büyükelçiliğinde görev yaptığı dönemdir. Büyükelçi Currie'nin faaliyetlerinin yanında aynı dönem içerisinde Osmanlı Devleti'nin büyük devletlerle olan siyasi, ekonomik ve askerî ilişkileri de titizlikle incelenmeye çalışılmıştır. Dışişleri Bakanlığının değişik kademelerinde uzun yıllar görev alan Currie ilk büyükelçilik deneyimini 1893-1898 yılları arasında İstanbul'da yaşamıştır. Avrupa'daki siyasi çevrelerce hem bir okul gibi görülen hem de yıldızının parlayacağı bir yer olarak bilinen İstanbul, her diplomatın görev yapmak istediği bir yer olmuştu. Philip Currie, İstanbul'da İngiliz nüfuzunun giderek azaldığı bir dönemde İngiliz çıkarlarının yeniden geliştirilip korunması için görevlendirilmiştir. Başta Ermeni olayları olmak üzere Girit sorunu, Osmanlı-Yunan Harbi ve yaşanan birtakım sorunlar Currie'nin görev yapmasını zorlaştırmıştır. Son olarak ise Currie'nin görev yaptığı süre içerisinde ülkesi ve iki ülke ilişkileri adına ne derece başarılı olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of our thesis is the period when the British diplomat Sir Philip Henry Wodehouse Currie served in the embassy in Istanbul between 1893 and 1898. In addition to Ambassador Currie's activities, the political, economic and military relations of the Ottoman Empire with the great powers were also meticulously examined during the same period. Currie, who worked at various levels of the Ministry of Foreign Affairs for many years, had his first ambassadorial experience in Istanbul between 1893 and 1898. In Europe, Istanbul, which was seen as a school by political circles and known as a place both its star would shine, became a place and every diplomat wanted to serve. Philip Currie was appointed to redevelop and protect British interests at a time when the British population in Istanbul was decreasing. Mainly the Armenian events, The Cretan problem the Ottoman-Greek War and some problems made it difficult for Currie to perform his duties. Finally, it was evaluated how successful Currie was in terms of his country and the relations between the two countries during his tenure.