Pulmoner tromboembolizm tanı ve risk değerlendirmesinde copeptin'in rolü
The role of copeptin in the diagnosis and risk assesment of pulmonary embolism
- Tez No: 765915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ ŞAYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Akut PTE emboli tanısında, olguların risk sınıflandırmasında, hastalığın prognozunda ve erken mortalite riski üzerine Copeptin'in etkisi araştırılmıştır. Materyal – Metot: Çalışmamız 01.09.2021-31.05.2022 tarihleri arasında hastanemiz acil servisine ve göğüs hastalıkları polikliniğimize başvuran ve BTPA veya V/P sintigrafisi ile doğrulanmış akut PTE tanısı konan 88 hasta ve 88 kontrol grubu olmak üzere erişkinler dahil edilerek, prospektif olarak yapıldı. PTE tanısı kesinleşen hastaların komorbiditeleri, tetikleyici risk faktörleri, vital bulguları, semptomları ve bulguları, klinik olasılık skorları, hastalığın şiddeti ve erken mortalite risk grupları kaydedildi. Hastalardan ilk 24 saat içerisinde Copeptin, cTnT ve NT-proBNP çalışılmak üzere kanları alındı. Sağ ventrikül fonksiyonunun değerlendirilmesi için tüm hastalara TTE yapıldı. Hastaların komplike klinik seyir ve 30 günlük mortaliteleri kaydedildi. Çalışmanın sonuna kadar -70°C'de muhafaza edilen Copeptin serum örnekleri ELISA cihazı ile çalışıldı. Araştırma sonucu elde edilen veriler SPSS 23.0 paket programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The effect of Copeptin on the diagnosis of acute PTE, risk stratification of cases, prognosis of the disease and early mortality risk was investigated. Materials and Methods: Our study was conducted prospectively, including 88 patients and 88 control group adults, who admitted to our hospital's emergency department and chest diseases outpatient clinic between 01.09.2021 and 31.05.2022 and were diagnosed with acute PTE confirmed by CTPA or V/Q scintigraphy. The comorbidities, triggering risk factors, vital signs, symptoms and signs, clinical probability scores, severity of the disease and early mortality risk groups of the patients were recorded whose diagnosis of PTE was confirmed. Copeptin, cTnT and NT-proBNP blood samples were taken from the patients within the first 24 hours for worked on. TTE was performed in all patients to evaluate right ventricular function. The complicated clinical course and 30-day mortality of the patients were recorded. Copeptin serum samples, which were stored at -70°C until the end of the study, were analyzed by ELISA device. The data obtained as a result of the research were analyzed with the SPSS 23.0 package program. Results: Copeptin level was higher in the PTE patient group than in the control group (3.4 ng/mL vs.