Periodontal hastalıkların gerekli tedavi yöntemlerine göre sınıflandırılması ve bu tür hastalıkların klinik tedavi süresi ve gereksinimlerinin araştırılması
Classification of periodontal diseases according to periodontal treatment procedures and estimating the time required to treat periodontal diseases
- Tez No: 765914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN AKGÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Araştırmamız kliniğimize sevk edilen yaşları 17 ile 58 arasında değişen 191 erkek,12 ile 58 arasında değişen 234 kadın olmak üzere 425 denek üzerinde gerçekleştirildi. Periodontal indeks, plak indeksi, diştaşı indeksi ve sondalanan cep derinliği araştırıcı tarafından saptanmış olan deneklerde, bilinçlendirme-yaptırım ve diş yüzeyi temizliği-kök yüzeyi düzleştirmesi işlemleri araştırıcı ve stajyer öğrencilerce, cerrahi işlemler ise araştırıcı ve diğer hekimlerce uygulanmış ve tedavi yöntemleri için harcanan süreler saptandı. Enstrumantasyon gerektiren periodontal tedaviler için harcanan sürelerin genelde, tedaviyi uygulayan kişilerin klinik deneyimleri ile pozitif ilişki içinde olduğunu belirlendi. Bilinçlendirme-yaptırım ve diş yüzeyi temizliği ile kök yüzeyi düzleştirmesi işlemleri için harcanan sürelerin plak ve diştaşı indeksi değerlerindeki yükselişe paralel olarak istatistiki anlam taşıyan artış gösterdiği, ortalama sondalanan cep derinliğindeki artış ile de flep operasyonu için harcanan sürenin istatistiksel olarak ilişkili olduğu saptandı. Ayrıca flep operasyonu için gingivektomi işlemine oranla daha fazla süre harcandığı gözlendi. Araştırmamızın bulguları ışığında, periodontal tedavi yöntemleri için saptanan ortalama süreler P.T.N.S. e uyarlandığında; bir hastanın bilinçlendirme-yaptırım işlemi için ortalama 30 dakika, bir hastanın diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi için ortalama 75 dakika ve bir kuadrantın cerrahi girişimi için ortalama 60 dakikaya gereksinim olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Estimating the time, resources and personnel required to treat and prevent a disease is an integral part of the process of planning health services. 425 patients attending our university dental hospital were followed up until the end of their periodontal treatments and the a average time needed for various procedures was determined. Average time required for periodontal treatments were analysed and the relation between time and the severity of periodontal disease was investigated. As a result, the mean time per patient was 30 min (range 4-55 min) for instruction-motivation and 75 min (range 10-165 min) for scaling and root planing. The mean surgery time per quadrant was 60 min (range 25-98 min).