Güneybatı Kopet Dağı (Türkmenistan) florası
Flora of south-west Koppet Mountain (Turkmenistan)
  1. Tez No: 76597
  2. Yazar: YALKAPBERDI MURATGELDIEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KETENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
1994-1997 yılları arasında gerçekleştirilen bu floristik araştırmada Türkmenistan Güney-Batı Köpet Dağ'ı bölgesinden 960 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin değerlendirilmesi ile 84 familya, 338cins ve 531 tür saptanmıştır. Adlandırılan bitki türlerinden 14 tür, Güney-batı Köpet Dağ'ı bölgesi için yeni kayıt olup, bunlardan 6 tür eski Sovyetler Birliğinde sadece Türkmenistan'da bulunmaktadır. Araştırma alanından toplanan türlerin 53'ü endemiktir.Tür sayısınca zengin familyalar: Poaeceae-75; Asteraceae-66; Fabaceae-52; Brassicaceae-37; Rosaceae-22. Türlerin floristik bölgelere dağılımı şöyledir: İran-Turan - 165; Akdeniz-121; Köpet Dağ'ı-Horasan-94; Holarktik-55; Avrupa-Eski Akdeniz-35; Dağlık Orta Asya-28; Yaygın-25;Diğerleri-8..
Özet (Çeviri)
In the study area, South-west Koppet mountain in Turkmenistan, 960 plant samples were collected in the course of fieldwork between the years of 1994-1997. The flora of the area has been represented by 531 species and 338 genera belonging to 84 families. Of the taxa,14 species are new records for South-west Koppet Mountain, 53 species are endemic, 6 species are present only in Turkmenistan of old Sovviet Union.The richest families in species are : Poaeceae 75, Asteraceae 66, Fabaceae 52, Brassicaceae 37, Rosaceae 22. The distributional ratio of species in floristic regions are ; Irano-Turanian 165, Mediterranean 121, Koppet Mountain-Horrasan 94, Holarctic 55, Europe-old Mediterranean 35, Montane Central Asia 28, Wide Spreead 25, Others 8.