Trakya Havzası KB'sı orta-üst eosen birimlerinin (Keşan grubu) petrol jeolojisi açısından incelenmesi
Petroleum geology investigation of the middle upper eocene aget units (Keşan group) of the Nortwest Thrace Basin
- Tez No: 76596
- Danışmanlar: PROF. DR. NURATTİN SONEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmada Trakya havzası kuzeybatısında yer alan Orta-Üst Eosen yaşlı Keşan grubu sedimanlannın petrol potansiyeli tamamen yeraltı verilerinden yararlanılarak belirlenmiştir. Çalışma sırasında saha gözlemlerinden ziyade laboratuvar çalışmaları yoğunluk kazanmıştır. Çalışma alanı genelde Ergene grubuna ait flüviyal (akarsu etkili) sedimanlar la kaplı olduğu için bölgenin stratigrafisi ve tektoniğine ilişkin bilgiler karot ve kırıntı numuneleri, kuyu logları ve sismik kesitlerin karşılaştırmalı bir şekilde değerlendirilmesi ile elde edilmiştir. İnceleme alanında açılan 16 sondaj kuyusunun yaklaşık 1500 seviyesinden alınan kırıntı ve karot örnekleri binoküler ve optik mikroskopta incelenerek sedimantolojik ve sedimanter-petrografik özellikler belirlenmiştir Havzanın geometrisini aydınlatmaya yönelik olarak havzada geniş yayılımlı tüf seviyeleri klavuz seviye alınarak litostratigrafik birimleri ayrılıp, litostratigrafik log korelasyonları kurulmuştur. Kuyu karot ve kırıntı numuneleri, kuyu logları ve sismik kesitlerden yararlanarak inceleme alanında Değirmencik, Yeniköy, Koyunbaba, Soğucak, Kumrular, Ceylan ve Celaliye olmak üzere 7 formasyon belirlenmiştir.Kumtaşı kaynak alanı (provenans) analizleri ile Trakya havzasının yay önü havza modelinde oluştuğu görüşünü destekleyen kanıtlar elde edilmiştir. Kireçtaşı mikrofasiyes analizinde Soğucak kireçtaşlarının çökelme modeli belirlenmiştir. Kuyu log korelasyonlarına paralel olarak seçilen sismik kesitler ile havzanın tektonik gelişimi yorumlanmıştır. Sismik kesitler üzerinde özellikle renç (doğrultu atım etkisiyle oluşan fay) tektoniği geometrisi ve hidrokarbon biriktirme olasılığı saptanmıştır. Kesitlerde havzanın GB-KD ve KB-GD yönlü bir çekim tektoniğinin etkisi altında olduğu izlenmiştir. Gerçekleştirilen laboratuvar analizleri ile birimlerin ana, hazne ve örtü kaya özellikleri belirlenmiştir. Yapılan organik jeokimya analiz sonuçlanna göre Yeniköy, Celaliye formasyonlarının şeylli birimleri ile Ceylan formasyonu marnlarının ana kaya olabileceği belirlenmiştir. Bu birimlerin genelde gaz, az da olsa petrol türetebileceği sonucuna varılmıştır. Değirmencik, Yeniköy ve Koyunbaba formasyonları kumtaşlarının, Soğucak kireçtaşlarının ve kınk, çatlak içeren Ceylan, Celaliye tüflerinin hazne kaya özelliğinde oldukları belirlenmiştir. İnceleme alanında yapısal, stratigrafik (diyajenetik ve diskordans tipi) ve bileşik petrol kapanları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, petroleum potential of Middle-Upper Eocene aged Keşan group sediments which located at norteast Thrace basin were determined by using completely the subsurface data. During the study laboratory works were much more than field observations. The reason that the study area covered generally by fluvial sediments of Ergene group, tectonics and stratigraphic informations were obtained by combining the core and detritic samples, well logs and seismic section evaluations. Core and detritic samples taken from approximately 1500 different levels of 16 drilling well were investigated and sedimentological and sedimentary petrografic properties were determined by binocular and optical mikroscopes.In order to clarfy the basin geometry, lithostratigrafic units were determined and log correlations were done by determining tuff levels. Seven formations were determined namely as Değirmencik, Yeniköy, Koyunbaba, Soğucak, Kumrular, Ceylan and Celaliye by using core and detritic samples, well logs and seismic sections. By the sandstone provenance analysis, evidences obtained thet support the oppinion of Thrace basin occurred as fore arch basin model. In the study area, Soğucak limestones deposits model was determined by limestone microfacies analysis. By using selected seismic sections paraleli to well log correlations, tectonic development of basin were interpreted. Especially wrench tectonic geometry and it's hydrocarbon potential possibility were determined on seismic sections. The effect of SW-NE and NW-SE directional gravity tectonic on the basin was also observed. In the laboratory analysis, source, reservoir and cover rock properties were determined. In accordance with the organic geochemical analysis result; determinations were done about shale units of Yeniköy, Celaliye formations and Ceylan formation marls might be a little petroleum in general. It was determined that the Değirmencik, Yeniköy formation sandtones,; Soğucak formation limestones and Ceylan, Celaliye tuffs (contain crack and fissure) were having reservoir rock properties. Structural, stratigraphic (diagenetic and discordance type) and combined petroleum traps were determined in the study area.