Nöbet ile acil servise başvuran hastalarda antiepileptik ilaç yüklemesini belirleyen faktörler
Antiepileptic drug loading factors for patients who present to the emergency department with seizures
- Tez No: 765974
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAMAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Antiepileptik ilaçlar (AEİ) epileptik nöbetlerde tedavinin en temel ögesidir. Çalışmadaki amacımız, acil servise nöbetle başvuran hastalarda AEİ yüklemesini belirleyen klinik faktörleri tespit etmek ve acil serviste ilaç yüklemesinin kriterlerini ortaya koymaktır. Bu çalışma Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne 01.06.2019-01.01.2021 tarihleri arasında nöbet ile başvuran 18 yaş üstü toplam 358 hasta üzerinden gerçekleştirildi. Hastaların verileri hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden retrospektif olarak alındı.
Özet (Çeviri)
The most significant element of treatment for epileptic seizures is antiepileptic drugs (AEDs). In this study, we aimed to determine the clinical factors that determine AED loading in patients who present to the emergency department with seizures and to identify the criteria for drug loading in the emergency department. This study was carried out on 358 patients over the age of 18 who applied to Mersin University Medical Faculty Hospital Emergency Department between June 1, 2019 and January 1, 2021 with seizures.